Już od kilku lat jazz, jako muzyka i szerzej pojmowane zjawisko w kulturze. ma swoje święto.
Wszystko zaczęło się w listopadzie 2011 roku. na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Wtedy to oficjalnie proklamowano to coroczne święto dla fanów, jak i twórców, znane jako Międzynarodowy Dzień Jazzu, a datę obchodów wyznaczono na 30 kwietnia.
W deklaracji z okazji pierwszych obchodów, dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokova, napisała, że „ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie tego gatunku jako ważnego środka komunikacji społecznej”.
Co roku na całym świecie odbywają się liczne koncerty, wykłady, dyskusje i wernisaże – wszystko z miłości do jazzu. Tegoroczną stolicą Międzynarodowego Dnia Jazzu jest Paryż, uznawany często za „drugi dom” dla amerykańskich jazzmanów, szukających w Europie spokoju życia, z daleka od problemów rasowych i finansowych, z jakimi borykali się w USA. Mieszkały tu i tworzyły takie gwiazdy, jak Sidney Bechet, Charlie Parker, Miles Davis czy Dexter Gordon.
– Jazz to przede wszystkim doświadczenie życiowe. Polega na umiejętności przerobienia trudności i niesprzyjających okoliczności w coś kreatywnego. Dlatego ludzie reagują na jazz. Czują, że jest pełen wolności – stwierdza fantastyczny pianista, Herbie Hancock, Ambasador Dobrej Woli UNESCO i główny organizator „święta jazzu”.
Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ całość będzie transmitowana na żywo przez łącza internetowe. Szczególną gratką dla wszystkich kochających jazz będzie z pewnością spektakularny All Star Global Concert, który odbędzie się w głównej siedzibie UNESCO, a wystąpią na nim takie tuzy światowego jazzu, jak John Beasley, Herbie Hancock, Al Jarreau, Dianne Reeves, Ravi Coltrane, Wayne Shorter, Ibrahim Maalouf, Marcus Miller, Lee Ritenour czy Terri Lyne Carrington.
185 krajów, ponad 600 wydarzeń towarzyszących, a na tej wspaniałej mapie jest także Polska. Nie od dziś wiadomo, że Poznań jazzem wyjątkowo silnie stoi, dlatego nie sposób przepuścić tak cudowną okazję do hucznego świętowania. Z tej okazji przygotowaliśmy prawdziwy brylant współczesnego jazzu prosto z Turcji, czyli MOE: MADEN/ÖKTEM/ERSÖNMEZ. Trio w swej twórczości nawiązuje nie tylko do bogatej tradycji swego kraju, ale dodatkowo skrzętnie w nią wplata motywy punkowe, noise i drum’n’bass. Koncert odbywać się będzie także w ramach akcji „Poznań za pół ceny” i z tego względu wstęp na niego jest WOLNY!