Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. Oto Stanisław Soyka!
Jazz Top w Blue Note
Zakończenie 20. Sezonu Jazzowego
STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO
22.06.2018, godz. 20.00
Stanisław Sojka zaczął śpiewać już w wieku siedmiu lat udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym w swoich rodzinnych Gliwicach. Kończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów był wokalistą uczelnianego big-bandu Puls, z którym dokonał kilku nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach.
Pod koniec lat 70. Sojka rozpoczął współpracę z jazzowym zespołem Extra Ball. Wytwórnia jazzowa PolJazz zaproponował wokaliście prestiżowy koncert, który miał być jednocześnie zarejestrowany na potrzeby jego pierwszej płyty. W ten sposób Sojka solowo zadebiutował na scenie w listopadzie 1978 roku, recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w ramach cyklu Jazz w Filharmonii. Przedstawił wówczas własne interpretacje standardów jazzowych, soulowych, r&b, a także polskich pieśni ludowych i kolęd. W następnym roku koncert ukazał się na jego pierwszej płycie „Don’t You Cry”.
Drugi album Sojki, „Blublula” z 1981 roku, został okrzyknięty przez dziennikarzy najlepszym jazzowym albumem roku i osiągnął status „Złotej Płyty”. Wspólnie z trio Wojciecha Karolaka, artysta zaprezentował właśnie interpretacje kolejnych jazzowych i soulowych utworów. Podczas festiwalu Jazz Jamboree, przebywający wówczas krytyk jazzowy Willis Conover, nazwał Sojkę „najlepiej strzeżonym sekretem polskiej muzyki”. Wokalista zaczął występować w całej Europie.
W 1984 Sojka dołączył do formacji Svora, z którą nagrał trzy piosenki dla Polskiego Radia. W tym samym roku wziął udział w nagraniu pierwszej solowej płyty Tadeusza Nalepy. Rok później dołączył do innego zespołu -WooBooDoo, z którym nagrał dwa przeboje, „Atak na głowę” i „Nie wiem”.
W 1990 artysta zaczął występować jako Soyka. Lata 90. były nieprzerwanym pasmem hitów, m.in. „Cud niepamięci” czy „Play It Again”. W następnych latach próbował swoich sił przede wszystkim w kinie oraz teatrze. W 2011 został uhonorowany nagrodą Grand Prix krajowego festiwalu piosenki w Opolu za całokształt twórczości. Otrzymał również swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.
Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
.
.
.