BNPC – edycja 2020

Krzesimir Dębski – przewodniczący jury

Krzesimir Dębski & Zagan Acoustic

Kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Jako lider String Connection koncertował w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie.

Razem ze String Connection został laureatem pierwszej nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award ’88, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek. Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem  międzynarodowych gwiazd.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. Otrzymał także nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.

 

Piotr Kałużny

Ewelina Rajchel i Piotr Kałużny: Sound & Light

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent w orkiestrach rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana i w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. Później pianista i aranżer big bandu „Alex Band” pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego.

Twórca muzyki teatralnej, filmowej i symfonicznej, licznych utworów instrumentalnych, piosenek, a także artykułów i recenzji w prasie muzycznej (m.in. „F.C.M Muzyk”, „Jazz Forum”) oraz podręcznika harmonii pt. „Skale muzyczne we współczesnej harmonii tonalnej”. Współzałożyciel wielu zespołów muzycznych, m.in. Classic Jazz Quartet i Vintage Band. Gra w wielu zespołach bluesowych.

Brał udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt dla gwiazd polskiej piosenki takich jak m.in.: Hanna Banaszak, Eleni, Krzysztof Krawczyk. Zrealizował także cztery albumy solowe. Wykładowca wrocławskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej, poznańskiego Liceum Muzycznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Juror konkursów muzycznych (klasycznych jak i rozrywkowych).

 

Zbigniew Wrombel

Muzyk, instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami: Haliną Zimmermann i Justyną Szafran. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.

Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych: gitarach cztero-, pięcio- i sześciostrunowych, progowych i bezprogowych oraz na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’ n’ bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych.

 

Leszek Łuczak

Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Muzycznych Blue Note.

.

.

.

.

.

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy