Koncert laureatów Blue Note Poznań Competition 2022. Wstęp wolny!
Wystąpią: Horntet, Mikołaj Kaniewski Trio, Karoline Weidt Quartett, Look Ahead, Adam Jędrysik, Alan Kapołka, Przemysław Stefańczyk, Tomasz Rassek, Özgür Ede, Klaudia Kaczyńska, Jagoda Różycka, Marcin Wincenciak.
Horntet – zespół powstał pod koniec 2019 roku z inicjatywy pianisty Bartłomieja Lesniaka. Horntet to kwintet składający się ze studentów krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. W ich repertuarze znajdują się kompozycje lidera zespołu – Bartłomieja Leśniaka, perkusisty Piotra Przewoźniaka oraz standardy jazzowe we własnych nowatorskich aranżacjach. Pierwszą inspiracją zespołu była muzyka Theloniousa Monka oraz Horace’go Silvera. Jedną z ich koncepcji w tworzeniu muzyki jest wykorzystanie swingowego podejścia rytmicznego i nadanie mu nowe znaczenie poprzez innowatorskie podejście do harmonii, formy, aranżacji i improwizacji. Członkowie zespołu inspirują się również twórczością takich muzyków i zespołów, jak: wczesny kwintet Wyntona Marsalisa, Charles Mingus, The Bad Plus, McCoy Tyner, Esbjörn Svensson Trio, Kenny Kirkland, Christian McBride, Kenny Garrett, Eric Dolphy czy Jeff Tain Watts. W grudniu 2019 roku Horntet został nagrodzony główną nagrodą kategorii open w międzynarodowym konkursie jazzowym Jazz Contest w Tarnowie. W maju 2021 roku zespół zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu podczas XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii.
Bartłomiej Leśniak – fortepian, Piotr Przewoźniak – perkusja, Mikołaj Sikora – kontrabas, Robert Wypasek – saksofon tenorowy/sopranowy, Szymon Ziółkowski – saksofon altowy
Mikołaj Kaniewski Trio – nowy projekt kontrabasisty Mikołaja Kaniewskiego, zainicjowany w drugiej połowie 2021 roku. Skład uzupełniają gitarzysta Jerzy Maj oraz perkusista Jan Szkudlarek. Muzycy pochodzą z łódzkiego środowiska jazzowego, spotkali się mimo różnicy wieku na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół wykonuje kompozycje lidera, jednakże pozostali członkowie mają niebagatelny wpływ na proces ich powstawania. Głównymi inspiracjami tria są składy typowo gitarowe, takie jak Gilad Hekselman Trio czy Szymon Mika Trio oraz tria fortepianowe prowadzone przez Petrosa Klampanisa i Marcina Wasilewskiego.
Jerzy Maj – gitara elektryczna, Jan Szkudlarek – perkusja, Mikołaj Kaniewski – kontrabas
Karolina Weidt Quartett (D/PL) to odważne połącznie nieokiełznanego i elektryzującego jazzu z wyrazistością brzmienia kojarzoną ze światem popu. Zespół pulsuje w swych utworach w rytmie natury, która stała się inspiracją do powstania wielu autorskich kompozycji, wielokrotnie nagradzanej liderki i wokalistki zespołu. W 2020 ukazał się pierwsza płyta kwartetu „The Dream”, która wraz z teledyskiem o tym samym tytule zapewniła zespołowi udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych dwóch ostatnich lat (St. Moritz Festival Da Jazz w St. Moriz i Rok Kultury Niemieckiej w Filharmonii w Kaliningradzie). Zespół jest również laureatem nagrody Junger Münchner Jazzpreis.
Karoline Weidt – wokal, Katarzyna Schmidt-Przeździecka – kontrabas, Valentin Steinle – perkusja, Mikołaj Suchanek – fortepian
Look Ahead tworzą wokalistka Zuza Jasińksa i pianista Jakob Reisener. Zuza studiuje wokalistykę jazzową w Instytucie Jazzu w Berlinie od 2018 roku. Jakob również studiuje w Instytucie Jazzu w Berlinie i tam właśnie poznał Zuzę. Z niesamowitym wyczuciem co do barw jakich używa w swojej grze, hipnotyzuje swoich słuchaczy. Look Ahead jako dwójka młodych muzyków, oczekuje nowych wyzwań i są gotowi na nowe rozdziały w ich muzycznych światach.
Zuza Jasińska – wokal, Jakob Reisener – fortepian
Adam Jędrysik jest 25-letnim gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym pochodzącym z Katowic. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie gitary dr Marka Napiórkowskiego. Jest założycielem i członkiem formacji Adam Jędrysik Trio, w której skład wchodzą również skrzypaczka Amalia Obrębowska oraz perkusista Miłosz Berdzik. Autorskie kompozycje wykonywane przez trio oscylują wokół muzyki klasycznej oraz free-jazzowej. Jest również członkiem kwartetu JAMA oraz duetu DEUX LYNX.
Alan Kapołka – polski perkusista związany ze sceną śląską oraz trójmiejską. Obecnie student w klasie perkusji jazzowej w łódzkiej Akademii Muzycznej. Na codzień występuje z zespołami Ziemia, Grzegorz Kapołka Trio, El Topo, Prisoners of Expectations. Występował z Grzegorz Kapołka Trio na takich festiwalach, jak: Old Town Jazz (2020), Jazz Od Nowa (2021), Rawa Blues Festival (2021). Z triem otwierał koncert zespołu Johna MacLaughlina w Katowickim NOSPR w roku 2019. Finalista konkursów Blue Note Poznań Competition 2021 i Jazz Juniors 2021.
Przemysław Stefańczyk – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego, w klasie klawesynu. Uczestnik wielu konkursów oraz warsztatów prowadzonych w kraju i za granicą. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich osobistości muzycznych, jak: Aleksander Maliszewski, Zbigniew Jakubek, Dayna Stephens, Enrico Pieranunzi. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego pod kierunkiem dr Marcina Banaszka.
Özgür Ede – gitarzysta basowy i kompozytor. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Yıldız Technical University w Stambule w zakresie gitary basowej, gdzie studiuje w ramach programu doktoranckiego. Obecnie jest na wymianie na Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Jego działalność obejmuje współpracę m.in. z Ajdą Pekkan jako gitarzysta basowy i dyrektorem muzycznego programu telewizyjnego Super Saturday, a także z Tarik Sezer Orchestra, której repertuar obejmuje różne gatunki muzyczne, takie jak rock, jazz i turecka muzyka tradycyjna. Jego grupa Ozgur Ede Quartet zaprezentowała jego autorskie kompozycje i standardy jazzowe na Istanbul Foundation For Culture And Arts Young Jazz Concert. Obecnie jest zaangażowany w pracę z zespołem jazzowym BOH Trio, który koncertuje podczas festiwali i w klubach muzycznych w Stambule.
Jego zainteresowania skupiają się również wokół projektów interdyscyplinarnych, komponowania muzyki do filmów, tańca i sztuk performatywnych. Stworzył muzykę do kilku spektakli tanecznych. W swoich pracach poszukuje połączeń między muzyką klasyczną, elektroniczną i minimalistyczną, wykorzystując syntezator i technologie dźwiękowe. Współpracował z takimi artystami i pedagogami jak: Zbigniew Wrombel, Kamil Erdem, Ricardo Moyano, Şenol Küçükyıldırım, Evrim Demirel, Mihail Godstiner. Wraz z dwoma przyjaciółmi, specjalizującymi się w muzykologii, prowadzi podcast Music Conversations with Anxiety, zapraszając artystów i ludzi z branży do rozmowy o ich doświadczeniach.
Tomasz Rassek – saksofonista, student klasy saksofonu jazzowego poznańskiej Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie liczne sukcesy takie jak wyróżnienie (2019) i finał (2020) na Blue Note Poznań Competition. Otrzymał nagrodę główną na School & Jazz Festival. Jest laureatem Junior Młyn Jazz Festival 2019, oraz innych prestiżowych konkursów jazzowych. Mimo młodego wieku, posiada bogate muzyczne doświadczenie sceniczne i nagraniowe, oraz ma na swoim koncie współpracę z szanowanymi muzykami z całej Polski. Dla artysty, muzyka jest najlepszą formą przekazu emocjonalnego, a konkretnie jazz, jest jego największą pasją.
Klaudia Kaczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na specjalności Wokalistyka Jazzowa oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne wielokrotnie kształciła biorąc udział w wielu warsztatach. Od 2017 roku pracuje jako pedagog i nauczyciel śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne. Inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej oraz elektronicznej m.in. takich artystów, jak: Kurt Elling, Dianne Reeves czy Jordan Rakei. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem.
Najważniejsze osiągnięcia:
– Finalistka XIV edycji Novum Jazz Festival w Łomży,
– II nagroda im. Andrzeja Zauchy – 11 Międzynarodowy Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”,
– Fryderyk 2020 w kategorii album roku, Muzyka dziecięca i młodzieżowa „Czesław Mozil grajkowie przyszłości” – przygotowanie do nagrania studyjnego uczniów szkoły „Muzostacja”,
– Udział w wielu koncertach i projektach muzycznych: m.in. Koncerty z projektem Klaudia Kaczyńska Quartet; „Kolęda Nocka” pod kierownictwem Adama Lemańczyka, współpraca z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.
Jagoda Różycka – młoda przedstawicielka poznańskiej sceny jazzowej i soulowej. Studentka I roku magisterki na Akademii Muzycznej w Poznaniu, na kierunku wokalistyka jazzowa. Jej największą inspiracją jest Erykah Badu i D’Angelo. Autorka tekstów i muzyki. Obecnie pracuje nad autorskim materiałem.
Marcin Wincenciak w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży, gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. W międzyczasie był członkiem Studia Piosenki Pop Art, działającego w tamtejszym Miejskim Domu Kultury. Dalsza fascynacja muzyką zaowocowała studiami na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, gdzie zdobył tytuł magistra sztuki. To tam powstawały jego pierwsze muzyczne pomysły, które stały się później częścią autorskiego projektu Marcina – Vincent. Jak mówi sam artysta, inspiruje go przede wszystkim natura i cisza. Na początku 2021 roku ukazał się płyta EP „Vincent”. W lipcu 2021 miała miejsce premiera spektaklu „Sensoriko” w reżyserii Katarzyny Chmielewskiej, do którego wraz z Maciejem Kucem, stworzył on muzykę. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą płytą długogrającą.
Organizatorem konkursu jest
Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu
Blue Note Poznań Competition 2022
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
.
.
.
oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
.
.
.