Już po raz 25. grać będzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem celem zbiórki jest ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. W czasie klubowego finału wystąpią zespoły: aGain, Antygravity, Riposta, Smash, The Mojojojos i Bapu.
-25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Pediatria już po raz kolejny będzie tematem Finału. Do tej pory na rzecz pediatrii ogólnej graliśmy w czasie 11, 12 i 24. Finału.
– To przerażające jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy ze strony Orkiestry, nadal na tych oddziałach brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii. – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Należy przy tym pamiętać, że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od 0 do 18 roku życia, tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. Lekarze w ankietach które przeprowadziliśmy na oddziałach prosili także o nowe pulsoksymetry, kardiomonitory czy ciśnieniomierze. W opłakanym stanie są także stanowiska w gabinetach zabiegowych. Są oczywiście oddziały, które mogą służyć jako przykład – wyremontowane i nowocześnie wyposażone, a tych na szczęście jest coraz więcej –
dodaje prof. Jackowska.
Stanowisko konsultanta to efekt raportów realizowanych przez regionalnych konsultantów, a także osobistych wizyt w placówkach. Raport ten przesądził o tym, że 25. Finał WOŚP będzie poświęcony ponownie tej dziedzinie.
– Sporo już udało się zrobić dla pediatrii ogólnej w Polsce – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak. Jednak nadal każdego dnia otrzymujemy pisma od dyrektorów placówek z prośbami o wsparcie. Okazuje się, że z pediatrią ogólną jest jak z geriatrią kilka lat temu, to działka medycyny, na którą wciąż jest przeznaczane zbyt mało środków. Owszem, są przepiękne, wspaniale i nowocześnie wyposażone oddziały zarówno pediatryczne jak i geriatryczne, ale wciąż jest ich mniej niż tych niedofinansowanych – dodaje Dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.
„Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zapomina również o seniorach. To właśnie dzięki zakupom w ramach ostatnich 4 Finałów stan polskiej geriatrii znacznie się poprawił, jednak wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia” – mówi Lilia Dziwisz, jeden z ekspertów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
-Mówiąc językiem medycznym – geriatria wymaga intensywnej terapii. Jeżeli nie zaczniemy więcej działać na rzecz tej dziedziny medycyny, może się okazać, że za kilka czy kilkanaście lat nie będzie miał kto się zająć seniorami, bo np. wciąż brakuje lekarzy specjalistów. Ukłon Orkiestry w stronę geriatrii to przepiękny gest, dla wielu starszych ludzi to po prostu godne warunki na chorowanie, dochodzenie do zdrowia, mniej bólu czy poprawa diagnostyki. Ale sama Orkiestra nie jest w stanie zrobić wszystkiego – dodaje Dziwisz.
16.00-16.45 aGain
Zespół powstał w Krotoszynie w czerwcu 2015 roku. Grają mocnego, ale melodyjnego rocka z ciężkimi gitarowymi riffami opartego o profesjonalną i żywiołową sekcje rytmiczną. Charakterystyczne dla zespołu jest połączenie mocnego i melodyjnego głosu wokalistki z charyzmatycznym i dojrzałym wokalem basisty.
Komponowanie i granie muzyki to dla nich hobby, rozrywka i zabawa, która ma tworzyć atmosferę i uszczęśliwiać nie tylko muzyków ale i wszystkich tych którzy chcą choć na chwile wpaść w wir rock’n’rolla.
Wszyscy pracują zawodowo a każdą wolną chwile starają się poświęcać na to co im ” w duszy gra” :) Żywa sekcja rytmiczna w połączeniu z „ciężką gitarą” oraz charakterystycznym melodyjnym wokalem tworzą obecny klimat kapeli.
17:00-17:45 Antigravity
18:00-18:45 Riposta
19:00-19:45 Smash
Rockowy zespół założony w Śremie w 2013 roku przez Krzysztofa Kidda Adamskiego (gitara, wokal prowadzący) i Macieja Olava Olawę (gitara basowa, wokal). Pierwotny skład uzupełniali Jan Banaś (gitara) i Andrzej Kownacki (perkusja), których miejsce obecnie zajmują odpowiednio Iwo Świerblewski i Marcin Jaszczur Bazanowski. Smash wierny rock and rollowi z powodzeniem sięga po grungenowe i stonerowe inspiracje, czasem czerpiąc też z nurtu garage rocka. Muzycznie zwróceni są w stronę takich formacji jak Queens Of The Stone Age, Kyuss, Triggerfinger, czy Arctic Monkeys, jednak z powodzeniem wypracowują własny, oryginalny styl.
20:00-20:45 The Mojojojos
Zespół powstał w 2009 roku w Poznaniu jako skład punkowy. W ciągu kilku lat grania, wraz ze zmianami personalnymi muzyka zespołu ewoluowała w stronę brzmień około-metalowych, nie odchodząc jednak zupełnie od punkowych korzeni.
Zespół ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, podczas których zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem, ze względu na bardzo dobry kontakt z publicznością, poczucie humoru oraz dystans do siebie i swojej twórczości.
21:00-21:45 Bapu
Finaliści Must Be The Music 8 – grupa z Gniezna grająca oryginalną muzyczną mieszankę z pogranicza gatunków punk, reggae, ska i folk. Zespół powstał w 2011 roku. Grają nie tylko koncerty, ale występują w spektaklach. Od marca 2014 zespół zaangażowany jest w projekt Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Tworzą muzykę i występują w spektaklu pt. „Most nad doliną”.