Program

13 październik 2018, sobota, godz.15:00

BNPC 2018: Przesłuchania konkursowe

kw-BNPC

Drugi dzień przesłuchań konkursowych piątej edycji Blue Note Poznań Competition.
.
Uczestnicy: The Cuban Latin Jazz, Michał Kaczmarczyk, Marta Mackiewicz, Emilia Hemerlik, Amalia Obrębowska, Łukasz Reks, Jakub Paulski, Andrzej Kowalski Quartet, JMJ Trio, Przemysław Chmiel Quartet i Kuba Banaszek Quartet.
.
WSTĘP WOLNY

.

.

The Cuban Latin Jazz

cuban latinFuzja muzyki jazzowej i latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy oraz muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych muzyków różnych narodowości, połączonych wspólnymi pasjami muzycznymi. W prezentowanym repertuarze wyraźnie słychać muzyczne korzenie Kuby.
(Taras Bakovskyi – saksofon, Bartek Ziętara – instrumenty klawiszowe, Roland Grzegorz Abreu Krzysztofiak – kontrabas, Dominik Jaske – perkusja)

.

.

.
Michał Kaczmarczyk – gitara

micha-kaczmarczyk-trio_43420704841_o-kopiaGitarzysta, kompozytor urodzony w 1991 roku w Kaliszu. Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w wieku 12 lat, gdy po raz pierwszy wziął do ręki gitarę klasyczną. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył w 2013 roku w klasie wybitnego pedagoga, absolwenta Berklee College of Music w Bostonie – Marka Dykty. Kontynuował edukację na studiach magisterskich z zakresu gitary jazzowej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu, które ukończył z wyróżnieniem w roku 2016. Swoją wiedzę i umiejętności poszerzał również w czasie warsztatów prowadzonych przez takich mistrzów jak Wallace Roney, Scott Henderson, David Doruzka, Gilad Hekselman. W 2017 roku uczestniczył w warsztatach New York Jazz Masters, gdzie pobierał lekcje u takich postaci światowego jazzu jak: Mike Moreno, Kendrick Scott, Aaron Parks, Matt Penman, Greg Osby oraz Judy Niemack. W ciągu ostatnich kilku lat brał udział w licznych projektach muzycznych jako muzyk sesyjny koncertując w całej Polsce. Obecnie koncentruje się na rozwoju swojego autorskiego projektu Michal Kaczmarczyk Trio, gdzie spełnia się również jako kompozytor.

.
Marta Mackiewicz

Marta MackiewiczPedagog wokalny, wokalistka, instrumentalistka i aktorka scen muzycznych. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Jest laureatką wielu festiwali i przeglądów muzycznych zarówno solo, jak i z zespołem Kagyuma, któego jest współzałożycielem. Zdobyła , m.in. nagrodę wrocławskiej Gazety Wyborczej w kategorii muzyka; Nagrodę Tryton dla Największej Osobowości Artystycznej 46. Festiwalu Fama; Nagrodę Główną VI Festiwalu Ballady i Piosenki Filmowej; I Nagrodę Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” Warszawa 2017; II Nagrodę V Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej w Żorach.

.
Emilia Hamerlik

emilia hamerlikStudentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku wokalistyka jazzowa  oraz prowadzenie zespołów jazzowych. Śpiewa od dziecka. Jest laureatką wielu festiwali o zasięgu zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym m.in. Grand Prix, VII Ogólnopolski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Hoffer Superhit Festival Działdowo oraz Grand Prix, I Ogólnopolski Festiwal „Pięterko”. Często koncertuje z zespołem Klezmerado, grającym muzykę żydowską. Tworzy również projekt Reaktywacja Band z muzykami filharmonii sudeckiej.

.

.

.

.

.

.

.
Amalia Obrębowska – skrzypce

Amalia Obrębowska foto2Gra na skrzypcach od 7 roku życia. Swą przygodę z improwizacją rozpoczęła pod koniec 2013 roku, a rok później odkryła, że wielką radość sprawia jej również pisanie i wykonywanie własnych kompozycji. Od 2014 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku jazz i muzyka estradowa w klasie prof. Henryka Gembalskiego, a od 2017 również studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mateusza Smoczyńskiego. Jest laureatką nagrody publiczności oraz nagrody specjalnej na Seifert Competition 2018 w Lusławicach, wyróżnienia w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu na Novum Jazz Festival 2016 w Łomży oraz na Blue Note Poznań Competition 2017 oraz finalistką Krokus Jazz Festival 2017 i Novum Jazz Festival 2017.

.
Łukasz Reks

reksMłody wokalista i właściciel głosu o wyjątkowo, ciepłej barwie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku wokalistyka jazzowa w klasie Krystyny Stańko. Najlepiej odnajduje się w muzyce jazzowej, soulowej i funky. Laureat wielu festiwali, miedzy innymi Festiwalu Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. Wokalista w projekcie Adama Bałdycha Mozaika-Impesje. Występował z Zamojską Orkiestrą Symfoniczną oraz Big Bandem Gorzowskim. Śpiewał w trójmiejskim chórze gospel No Saints, z którym wydał płytę „Ten Jeden Dzień” zawierającą autorski utwór wokalisty.

.

.
Jakub Paulski – gitara

paulskiW 2013 roku 2013 uzyskał stopień licencjata w zakresie gry na gitarze jazzowej na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Dykty. W 2015 ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Komponuje własną muzykę i aranżuje muzykę klasyczną i filmową. brał udział w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia: 1 miejsce w X Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie z zespołem Sound of Affection; 3 miejsce w Azoty International Jazz Contest z zespołem Sound of Affection. Lider Jakub Paulski Quartet, Jakub Paulski Trio oraz Violin&Guitar Duo.

.

.

.

.

.

.

Andrzej Kowalski Quartet

Andrzej Kowalski Quartet-zdjęcieZespół założony w 2018 roku z inicjatywy Andrzeja Kowalskiego. Każdy członek zespołu ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich festiwalach. Koncertował po Polsce oraz w Rumunii, występując na Festiwalu Dobrojazz w Tulczy. Ponadto, zespół wystąpił również na ukraińskim festiwalu Art Jazz.
(Andrzej Kowalski – gitara, Robert Wypasek – saksofon, Ion Virlan – kontrabas, Adam Wajdzik – perkusja)

.

.

.

JMJ Trio

jmjProjekt trzech młodych muzyków mieszkających i studiujących w Dreźnie. Każdy z wykonawców jest równocześnie kompozytorem, a diametralnie różne pochodzenia każdego z nich nadaje ich pomysłom charakterystycznych cech. Łączące się inwencje twórcze członków zespołu, sprawiają, że ich utwory nabierają ostatecznych barw i kształtów. Mimo, iż muzyka Tria JMJ opiera się na niemałej części na jazzie, to nie brak jej także elementów fusion, hip-hopu, czy folkloru. Pochodzący z Rostoku basista Jonas Mielke czuwa nad bogactwem harmonicznym oraz niepowtarzalnością melodii, perkusista Jannik Kerkhof, z Fryburga Bryzgowijskiego odpowiedzialny jest za to, aby brzmienie nie zabrnęło za daleko w stronę jazzu. Pianista Mikołaj Suchanek, rodowity poznaniak, nadaje utworom zespołu swoistą aurę listopadowej mglistości oraz czystych współbrzmień.
(Mikołaj Suchanek – fortepian, Jonas Mielke – bas, Jannik Kerkhof – perkusja)

Przemysław Chmiel Quartet

Przemysław Chmiel Quartet - Zdjęcie zespołoweZespół współtworzą studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kwartet założony został w 2017 roku, z potrzeby tworzenia muzyki autorskiej oraz z chęci wspólnego grania. Muzycy wykonują kompozycje Przemysława Chmiela oraz standardy jazzowe. Twórczość lidera, to muzyczna różnorodność, która wychodzi z szeroko rozumianej tradycji jazzowej, prezentując rozmaite inspiracje jazzowe. Głównym założeniem zespołu jest wykonywanie muzyki improwizowanej, która nie będzie nużąco jednolita, prezentując różnorodne brzmienia.
(Przemysław Chmiel – saksofony, Mateusz Gramburg – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas, Michał Szeligowski – perkusja)

.

.

.

.

.

Kuba Banaszek Quartet

banaszekZespół powstały pod koniec 2016 roku, z początku jako kwintet – ostatecznie skład wyklarował się w 2017 roku. Głównym założeniem rozwoju grupy jest dążenie do świeżości formy przekazu, zarówno pod kątem kompozycyjnym, jak i aranżacyjnym. Ponadto ich praca zmierza w kierunku syntezy słowiańskiej fantazji, którą klasyfikują muzyczne emocje, oraz groove tradycji amerykańskich twórców.  Ich brzmienie można umieścić pomiędzy współczesną nowojorską, sceną jazzową, a europejską tradycją muzyki narodowej. Repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje lidera, pianisty Kuby Banaszka. Członkowie zespołu są laureatami takich konkursów, jak: Jazz Juniors, Novum Jazz Festival, Jazz na Wsi, School & Jazz Festival, Krokus Jazz Festiwal. W roku 2018 zostali laureatami głównej nagrody XXI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu.
(Marcin Konieczkowicz – saksofon altowy, Kuba Banaszek – fortepian, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Max Olszewski – perkusja)

.

.
Organizatorem konkursu jest

Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy