Program

13 październik 2019, niedziela, godz.18:00

BNPC 2019: Koncert laureatów

kw-BNPCmaly

Wystąpią: JAH Trio, Tercet Kamili Drabek, Katarzyna Osterczy Trio, Nikodem Kluczyński Mysterious Group, Arek Czernysz Trio, Monika Muc, Kateryna Kravchenko Quartet, Piotr Szlempo Quintet, Judyta Pisarczyk i Marta Wajdzik.

WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

JAH Trio

jah-trioAkustyczne trio jazzowe, powstałe w 2014 roku. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje elementy muzyki swingowej, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Dodatkowo materiał muzyczny prezentowany na koncertach jest różnorodny, bogaty w przestrzeń i barwy. Wykonują autorskie kompozycje lidera oraz własne interpretacje standardów jazzowych. Zespół w tym roku przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Marcin Sojka – perkusja

 

 

Tercet Kamili Drabek

61310003_2628700433867207_3679027251556384768_nTroje studentów akademii muzycznej w Krakowie. To właśnie na tej uczelni i w tym mieście się poznali, a swoją świadomość muzyczną budują na wspólnych występach w krakowskich klubach jazzowych. Członkowie tercetu spotykali się również w innych zespołach (O.N.E. Quintet, Vladimirska, Entropia Ensemble, Kuba Banaszek Quartet, Orchestra Dedicated Wojciecha Groborza), koncertując za granicą, czy zdobywając laury na konkursach, m. in.: Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, Tarnów Jazz Contest) by wreszcie stworzyć autorską formację, która zadebiutowała podczas Summer Jazz Festival w Piwnicy pod Baranami. Muzyka grana przez tercet to połączenie jazzu, folku i rockowej ofensywy. Zespół podkreślając swoje korzenie muzyczne, które niewątpliwie leżą w tradycji amerykańskiego jazzu, wzbogaca je o cechy nam bliskie, czyli polskie. Melodyjność wykonywanych utworów oraz zespołowa spójność i jednomyślność – to wartości które zespół chce przekazywać. Repertuar oparty jest na kompozycjach kontrabasistki Kamili Drabek. Okazja do zarejestrowania twórczości nadarzyła się wraz ze zwycięstwem w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca. „Muzyka Naiwna” – debiut tercetu, miał swoją premierę podczas Warsaw Summer Jazz Days.

Kamila Drabek – kontrabas, Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kacper Kaźmierski – perkusja

Katarzyna Osterczy Trio

kasia osterczy trio 2Zespół, który powstał w 2019 roku z inicjatywy wokalistki Kasi Osterczy. Ich repertuar obejmuje kompozycje liderki, głównie z tekstami Wisławy Szymborskiej. Szczególną inspiracją dla debiutującej kompozytorki stała się muzyka minimalistyczna, której brzmienie stara się przenieść do współczesnej muzyki jazzowej. Kasia Osterczy Trio to nietypowe i rzadko spotykane instrumentarium. Do zespołu liderka zaprosiła uznanych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Piotra Scholza – gitarzystę, dyrygenta, aranżera oraz kompozytora, twórcę jazzowej orkiestry Poznań Jazz Philharmonic Orchestra i Kubę Marciniaka – saksofonistę, absolwenta prestiżowego Jazz Institut Berlin.

Kasia Osterczy – wokal, Piotr Scholz – gitara, Kuba Marciniak – saksofon

Nikodem Kluczyński Mysterious Group

mysteriousZespół powstały w 2018 roku z inicjatywy Nikodema Kluczyńskiego, złożony ze studentów akademii muzycznej w Poznaniu. Członkowie zespołu byli uczestnikami i laureatami takich konkursów, jak: Jazz nad Odrą, School and Jazz w Lubaczowie, Rck Pro Jazz oraz Junior Młyn Jazz Festival.

Nikodem Kluczyński – kontrabas, Wojciech Braszak – saksofon, Tomasz Rassek – saksofon, Michał Rab – gitara, Kajetan Pilarski – perkusja

 

Arek Czernysz Trio

arek-czernysz-trio Zespół powstał pod koniec 2016 roku w Gdańsku. Współtworzą go muzycy młodego pokolenia, którzy przy połączeniu możliwości wyrazowych akordeonu z jazzową sekcją rytmiczną wypracowali własne, niepowtarzalne brzmienie. Wszyscy są absolwentami katedry Jazzu i Muzyki Estradowej z Gdańskiej Akademii Muzycznej. Arek Czernysz Trio wykonuje autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce muzyki jazzowej oraz filmowej. W kwietniu 2019 roku na Forum Przemysłu Koncertowego Kyiv Music Days w 32JazzClub w Kijowie miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu – „Breath”. Zespół został doceniony na krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach, a ich największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo we Włoszech. Jest to największy tego typu festiwal akordeonowy na świecie.

Arek Czernysz – akordeon, Filip Arasimowicz – kontrabas, Antoni Wojnar – perkusja

Monika Muc

Monika Muc1Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody Powiew Młodego Jazzu na Krokus Jazz Festival w 2017 roku oraz zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018. W 2019 wraz z zespołem O.N.E. Quintet otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie Ladies Jazz Festival. Współtworzy O.N.E. Quintet oraz zespół Flary.

 

 

 

 

 

 

Kateryna Kravchenko Quartet

kateryna-kravchenko-quartet To międzynarodowy zespół, łączący w swojej muzyce kulturowe inspiracje z różnych stron świata. Nieokiełznane rytmy krzyżują się ze śpiewanymi melodiami, inspirowanymi ukraińską muzyką ludową, do której wkradły się pierwiastki nowoczesnego jazzu. Kompozycje i aranżacje wykraczają daleko poza przyjęte granice gatunków muzycznych. W styczniu 2019, kwartet otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii jazz na Konkursie Zespołów Kamerwalnych i Jazzowych Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Wszyscy członkowie zespołu są wielokrotnymi laureatami znaczących konkursów jazzowych w Europie oraz prowadzą własne, nie tylko jazzowe projekty. Są również aktywnymi działaczami sceny jazzowej w Niemczech.

Kateryna Kravchenko – wokal, Mikołaj Suchanek – fortepian, Johannes Fricke – kontrabas, Joao Raineri – perkusja

Piotr Szlempo Quintet

szlempoProjekt stworzony przez trębacza Piotra Szlempo, związanego zarówno z wrocławską, jak i trójmiejską sceną muzyczną. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W składzie zespołu nie znajduje się żaden instrument harmoniczny. Powodem tego są inspiracje przede wszystkim samego lidera. Muzyczny kierunek w jakim podąża Piotr i jego kwintet ma związek z twórczością muzyków takich, jak: Piotr Wojtasik, Ornette Coleman, Viktor Toth czy Joshua Redman. Charakterystyczną cechą zespołu jest bardzo spójne i pełne brzmienie sekcji dętej wynikające z wieloletniej już współpracy trójki muzyków przy okazji innych projektów. Ich niebanalne brzmienie nie wynika tylko z braku fortepianu. Muzykalność i stabilność Bartka w połączeniu z finezją i temperamentem Nienadowskiego, tworzy puls który zmusza słuchacza do pozostania z muzyką kwintetu na dłuższą chwilę.

Piotr Szlempo – trąbka, Adam Bławicki – saksofon tenorowy, Jan Kantner – saksofon altowy, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Judyta Pisarczyk

judyta-pisarczykStudentka piątego roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Liderka zespołu Judyta Pisarczyk Quartet. W lipcu 2017 roku zdobyła Grand Prix Ladies Jazz Festival w Gdyni. Częścią nagrody było nagranie koncertowej płyty w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a jej premiera odbyła się 16 marca 2018. W tym samym roku wokalistka wystąpiła na koncertach u boku Bobby’ego McFerrina, śpiewając w towarzyszącym mu 12-osobowym chórze a cappella. Inne ważniejsze osiągnięcia: III miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2017, wyróżnienie na Novum Jazz Festiwal 2018, III miejsce na Riga Jazz Festival 2019 i I miejsce w konkursie O Złotą Basztę podczas Baszta Jazz Festival 2019.

Marta Wajdzik

Marta-WajdzikSaksofonistka altowa i sopranowa. Uczennica szkoły muzycznej w Bielsku-Białej. W 2017 roku zdobyła wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych CEA w Warszawie oraz nagrodę dla najlepszego instrumentalisty XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Zajęła I miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017. Ze swoim własnym zespołem Marta Wajdzik Project wystąpiła podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej 2019 oraz na Sopot Jazz Festival 2018. W 2019 roku została laureatką Grand Prix na II konkursie Junior Młyn Jazz Festival. Występowała m. in. z Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Wiesławem Pieregorólką, braćmi Golec, Stanisławem Słowińskim, Grzegorzem Piotrowskim i Andrzejem Zubkiem.

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu.

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy