Program

12 październik 2019, sobota, godz.15:00

BNPC 2019: Przesłuchania konkursowe

kw-BNPCmaly

Drugi dzień przesłuchań konkursowych szóstej edycji Blue Note Poznań Competition.

Wystąpią: Jan Kantner Quartet, Damian Hyra Quartet, Piotr Szlempo Quintet, Mateusz Gramburg, Monika Malczak, Marta Wajdzik, Katarzyna Osterczy Trio, JAH Trio, Arek Czernysz Trio i Kateryna Kravchenko Quartet.

WSTĘP WOLNY

 

 

 

Jan Kantner Quartet

Sesja Janek Kantner Quartet 24.09.2017 WSM no2_110Podobno są trzy rodzaje muzyki – ta smutna, ta wesoła i „ta trzecia”… Czymkolwiek jest, to właśnie ją grają. Konkretniej? To granie między hard bopem a free jazzem, ze sporą domieszką brzmień etnicznych. Jakie jest? Mroczne, przestrzenne, liryczne, nostalgiczne. Inspiracje? John Coltrane, Miles Davis, Billy Harper, Kenny Garret, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Viktor Toth. Nie jest prawdą, że nie lubią pianistów i gitarzystów. Po prostu bliska im jest tradycja Ornette’a Colemana i grania w kwartecie bez instrumentu harmonicznego. To daje muzyce przestrzeń, upraszcza harmonię, dodaje surowości i wyrazistości – pasuje do utworów, które grają. Zespół założyli w lutym 2017 roku. Komponują sami – najczęściej robi to Janek, ale swój twórczy wkład w brzmienie zespołu mają wszyscy. Reprezentują Wrocław, wszyscy są absolwentami lub studentami wrocławskiej akademii muzycznej. Zespół otrzymał II nagrodę w konkursie na indywidualność jazzową festiwalu Jazz nad Odrą 2017, II nagrodę na konkursie Bielska Zadymka Jazzowa 2018, wyróżnienie podczas Blue Note Poznań Competition 2017 oraz wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Jazzowych Ucho w roku 2019.

Jan Kantner – saksofon, Piotr Szlempo – trąbka, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Damian Hyra Quartet

Damian-hyra-quartetJest to nowy projekt , którego liderem jest gitarzysta i wokalista Damian Hyra. Tworzą go muzycy związani z akademią muzyczną we Wrocławiu. W programie zespołu znajdują się autorskie kompozycje lidera, jak i aranżacje standardów jazzowych.

Damian Hyra – gitara, wokal, Piotr Szlempo – trąbka, Ambroży Ranz – fretless bass, Dawid Opaliński – perkusja

 

 

 

Piotr Szlempo Quintet

szlempoProjekt stworzony przez trębacza Piotra Szlempo, związanego zarówno z wrocławską, jak i trójmiejską sceną muzyczną. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W składzie zespołu nie znajduje się żaden instrument harmoniczny. Powodem tego są inspiracje przede wszystkim samego lidera. Muzyczny kierunek w jakim podąża Piotr i jego kwintet ma związek z twórczością muzyków takich, jak: Piotr Wojtasik, Ornette Coleman, Viktor Toth czy Joshua Redman. Charakterystyczną cechą zespołu jest bardzo spójne i pełne brzmienie sekcji dętej wynikające z wieloletniej już współpracy trójki muzyków przy okazji innych projektów. Ich niebanalne brzmienie nie wynika tylko z braku fortepianu. Muzykalność i stabilność Bartka w połączeniu z finezją i temperamentem Nienadowskiego, tworzy puls który zmusza słuchacza do pozostania z muzyką kwintetu na dłuższą chwilę.

Piotr Szlempo – trąbka, Adam Bławicki – saksofon tenorowy, Jan Kantner – saksofon altowy, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja

Mateusz Gramburg

Mateusz GramburgStudent pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazz i muzyka estradowa. Zdobywca II miejsca podczas Blue Note Poznań Competition 2018 w zespole Przemysław Chmiel Quartet. Koncertował ze składem Monika Malczak Quintet na takich festiwalach, jak: Festiwal Jazz w Ruinach w Gliwicach, Jazzstrzębie w Jastrzębiu Zdrój, NiCa Jazz Festival w Alcanadre oraz Dusseldorfer Jazz-Rally w Dusseldorfie.

 

 

 

 

 

Monika Malczak

monika malczakStudentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką licznych konkursów i festiwali, a do najważniejszych indywidualnych osiągnięć zalicza: I nagrodę na 43. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na Nową Nadzieję Jazzu podczas Novum Jazz Festival 2017. Oprócz indywidualnego uczestnictwa w konkursach, wokalistka prowadzi aktywną działalność kompozytorską i koncertową. Zespół Monika Malczak Quintet koncertuje z autorskimi materiałami wokalistki, z którymi wystąpił na licznych festiwalach: NiCaJazz! 2019, Festiwal Jazztrzębie 2018, Festiwal Jazz w Ruinach 2018, Festiwal Jazz na Kresach 2017, Jazz Juniors 2018, Ladies Jazz Festival 2017 oraz 2018 oraz Krokus Jazz Festival 2018 (na którym przyznana została jej nagroda indywidualna).

Marta Wajdzik

Marta-WajdzikSaksofonistka altowa i sopranowa. Uczennica szkoły muzycznej w Bielsku-Białej. W 2017 roku zdobyła wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych CEA w Warszawie oraz nagrodę dla najlepszego instrumentalisty XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Zajęła I miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017. Ze swoim własnym zespołem Marta Wajdzik Project wystąpiła podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej 2019 oraz na Sopot Jazz Festival 2018. W 2019 roku została laureatką Grand Prix na II konkursie Junior Młyn Jazz Festival. Występowała m. in. z Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Wiesławem Pieregorólką, braćmi Golec, Stanisławem Słowińskim, Grzegorzem Piotrowskim i Andrzejem Zubkiem.

 

Katarzyna Osterczy Trio

kasia osterczy trio 2Zespół, który powstał w 2019 roku z inicjatywy wokalistki Kasi Osterczy. Ich repertuar obejmuje kompozycje liderki, głównie z tekstami Wisławy Szymborskiej. Szczególną inspiracją dla debiutującej kompozytorki stała się muzyka minimalistyczna, której brzmienie stara się przenieść do współczesnej muzyki jazzowej. Kasia Osterczy Trio to nietypowe i rzadko spotykane instrumentarium. Do zespołu liderka zaprosiła uznanych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Piotra Scholza – gitarzystę, dyrygenta, aranżera oraz kompozytora, twórcę jazzowej orkiestry Poznań Jazz Philharmonic Orchestra i Kubę Marciniaka – saksofonistę, absolwenta prestiżowego Jazz Institut Berlin.

Kasia Osterczy – wokal, Piotr Scholz – gitara, Kuba Marciniak – saksofon

JAH Trio

jah-trioAkustyczne trio jazzowe, powstałe w 2014 roku. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje elementy muzyki swingowej, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Dodatkowo materiał muzyczny prezentowany na koncertach jest różnorodny, bogaty w przestrzeń i barwy. Wykonują autorskie kompozycje lidera oraz własne interpretacje standardów jazzowych. Zespół w tym roku przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Marcin Sojka – perkusja

 

 

Arek Czernysz Trio

arek-czernysz-trio Zespół powstał pod koniec 2016 roku w Gdańsku. Współtworzą go muzycy młodego pokolenia, którzy przy połączeniu możliwości wyrazowych akordeonu z jazzową sekcją rytmiczną wypracowali własne, niepowtarzalne brzmienie. Wszyscy są absolwentami katedry Jazzu i Muzyki Estradowej z Gdańskiej Akademii Muzycznej. Arek Czernysz Trio wykonuje autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce muzyki jazzowej oraz filmowej. W kwietniu 2019 roku na Forum Przemysłu Koncertowego Kyiv Music Days w 32JazzClub w Kijowie miała miejsce premiera debiutanckiego albumu zespołu – „Breath”. Zespół został doceniony na krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach, a ich największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo we Włoszech. Jest to największy tego typu festiwal akordeonowy na świecie.

Arek Czernysz – akordeon, Filip Arasimowicz – kontrabas, Antoni Wojnar – perkusja

Kateryna Kravchenko Quartet

kateryna-kravchenko-quartet To międzynarodowy zespół, łączący w swojej muzyce kulturowe inspiracje z różnych stron świata. Nieokiełznane rytmy krzyżują się ze śpiewanymi melodiami, inspirowanymi ukraińską muzyką ludową, do której wkradły się pierwiastki nowoczesnego jazzu. Kompozycje i aranżacje wykraczają daleko poza przyjęte granice gatunków muzycznych. W styczniu 2019, kwartet otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii jazz na Konkursie Zespołów Kamerwalnych i Jazzowych Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Wszyscy członkowie zespołu są wielokrotnymi laureatami znaczących konkursów jazzowych w Europie oraz prowadzą własne, nie tylko jazzowe projekty. Są również aktywnymi działaczami sceny jazzowej w Niemczech.

Kateryna Kravchenko – wokal, Mikołaj Suchanek – fortepian, Johannes Fricke – kontrabas, Joao Raineri – perkusja

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu.

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy