Program

18 marzec 2022, piątek, godz.15:00

BNPC 2022: przesłuchania konkursowe
dzień pierwszy

logo-BNPC-2022-blue-on-blue-invert-small

Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych Blue Note Poznań Competition 2022. Wstęp wolny!

Wystąpią: Brasil Slums, Look Ahead, Klaudia Kaczyńska, Tomasz Rassek, Tomek Grabowski, Julia Rassek, Filip Chojnacki, Nikodem Kluczyński, Özgü Ede, Jakub Szwarc, SKAJP – Stowarzyszenie Kompletnych Amatorów Jazzu Polskiego.

 

 

 

 

brasil-slums

Czerpiąc brzmienia z wielu nieoczywistych źródeł, Brasil Slums twórzą swój oryginalny klimat, w którym jazz łączy się ze światem progresywnego rocka, jak i muzyką dawną oraz klasyczną. To połączenie – które dzięki wykonaniu zespołu wydaje się być zupełnie naturalne – powstało przede wszystkim za sprawą gitarzysty i kompozytora Szymona Witczyńskiego. Niecałe dwa lata później wraz z Anną Pawłowską (gitara basowa / kontrabas) oraz Janem Chojnackim (trąbka, flugelhotn) wydali debiutancką EPkę, na której można usłyszeć inspiracje takimi wykonawcami jak Allan Holdsworth, Genesis, King Crimson, Mahavishu Orchestra czy Wendy Carlos.

Zmiana składu zespołu, w którym pojawili się Ambroży Ranz (gitara basowa) oraz Adam Bławicki (saksofon), przyniosła również zmianę brzmienia, jednakże Brasil Slums niezmiennie charakteryzuje eklektyzm, wielowarstwowość kompozycji, nieoczywistość harmonii, a przy tym niezwykła płynność muzyki. Zespół wystąpił w konkursie Powiew Młodego Jazzu (Krokus Jazz Festiwal 2020) oraz zdobył drugą nagrodę na BNPC 2020. W styczniu 2022 roku miała miejsce premiera kolejnego wydawnictwa zepsołu – maxisingla „NCPP Live Session”. Nowe utwory ukazują obecne ukierunkowanie zespołu na pogłębienie w jego brzmieniu udziału rockowych inspiracji, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego mu od samego początku eklektyzmu.

Szymon Witczyński – gitara, Wojciech Braszak – saksofon, Ambroży Ranz – gitara basowa, Jakub Jugo – perkusja

look-aheadLook Ahead tworzą wokalistka Zuza Jasińksa i pianista Jakob Reisener. Zuza studiuje wokalistykę jazzową w Instytucie Jazzu w Berlinie od 2018 roku. Jakob również studiuje w Instytucie Jazzu w Berlinie i tam właśnie poznał Zuzę. Z niesamowitym wyczuciem co do barw jakich używa w swojej grze, hipnotyzuje swoich słuchaczy. Look Ahead jako dwójka młodych muzyków, oczekuje nowych wyzwań i są gotowi na nowe rozdziały w ich muzycznych światach.

Zuza Jasińska – wokal, Jakob Reisener – fortepian

 

 

 

klaudia-kaczynskaKlaudia Kaczyńska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na specjalności Wokalistyka Jazzowa oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne wielokrotnie kształciła biorąc udział w wielu warsztatach. Od 2017 roku pracuje jako pedagog i nauczyciel śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne. Inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej oraz elektronicznej m.in. takich artystów, jak: Kurt Elling, Dianne Reeves czy Jordan Rakei. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem.

Najważniejsze osiągnięcia:
– Finalistka XIV edycji Novum Jazz Festival w Łomży,
– II nagroda im. Andrzeja Zauchy – 11 Międzynarodowy Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”,
– Fryderyk 2020 w kategorii album roku, Muzyka dziecięca i młodzieżowa „Czesław Mozil grajkowie przyszłości” – przygotowanie do nagrania studyjnego uczniów szkoły „Muzostacja”,
– Udział w wielu koncertach i projektach muzycznych: m.in. Koncerty z projektem Klaudia Kaczyńska Quartet; „Kolęda Nocka” pod kierownictwem Adama Lemańczyka, współpraca z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.

tomasz-rassekTomasz Rassek – saksofonista, student klasy saksofonu jazzowego poznańskiej Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie liczne sukcesy takie jak wyróżnienie (2019) i finał (2020) na Blue Note Poznań Competition. Otrzymał nagrodę główną na School & Jazz Festival. Jest laureatem Junior Młyn Jazz Festival 2019, oraz innych prestiżowych konkursów jazzowych. Mimo młodego wieku, posiada bogate muzyczne doświadczenie sceniczne i nagraniowe, oraz ma na swoim koncie współpracę z szanowanymi muzykami z całej Polski. Dla artysty, muzyka jest najlepszą formą przekazu emocjonalnego, a konkretnie jazz, jest jego największą pasją.

 

 

Tomek-GrabowskiTomek Grabowski – gitarzysta i kompozytor. Swoje umiejętności gry doskonali pod okiem takich muzyków, jak: Szymon Mika czy Sylwester Sośniak. Uczestnik licznych warsztatów jazzowych, m.in.: Chojazz i Jazz Camp Jaworki. Aktywnia działa na scenie muzycznej wykonując muzykę oscylującą wokół jazzu oraz fusion. Laureat Junior Młyn Jazz Festival 2021, finalista Novum Jazz Festival 2021 oraz stypendysta Berklee College of Music na udział w warsztatach podczas Newport Jazz Festival 2020.

 

 

 

julia-rassekJulia Rassek – wokalistka i studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje nauki pobierała u artystki światowej klasy Marii João Monteiro Grancha w portugalskim konserwatorium (Instituto Politécnico de Lisboa). Współpracuje z muzykami szanowanymi w Polsce i za granicą. „Muzyka wypełnia moję życie, ale to szczególnie jazz skardł moje serce”.

 

 

 

 

 

Filip-ChojnackiFilip Chojnacki – pianista, organista, kompozytor i aranżer; absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu jazzowego. Swobodnie porusza się w różnych gatunkach muzycznych, inspirując się nie tylko jazzem w różnych jego odcieniach, ale także muzyką klasyczną czy awangardową. Cały czas szuka swojej muzycznej drogi odrzucając jakiekolwiek granice. Na stałe współtworzy wiele projektów muzycznych, m. in. The FriendsTones Trio, Filip Chojnacki Trio, Skalpel Big Band, Zespół 33, Rahat, Rojber Buda, działa także jako muzyk sesyjny. Laureat wielu nagród na konkursach muzycznych.

 

 

nikodem-kluczynskiNikodem Kluczyński – kompozytor, kontrabasista. Jest twórcą muzyki współczesnej, jazzowej i elektronicznej. Obecnie studiuje w klasie kontrabasu jazzowego na akademii muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Jego utwory zostały nagrodzone m.in. na International St. Christopher Composers’ Competition na Litwie (2021),  konkursie kompozytorskim „15 kwartetów na 15-lecie NeoQuartet” (2021), 7. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta (2021), konkursie kompozytorskim „Młody generator” (2020),  VII międzynarodowym konkursie kompozytorskim na kompozycję jazzową (2020), czy St. Christopher Composers’ Competition na Litwie.  Jest liderem nagradzanych projektów (wyróżnienie na VII Blue Note Poznań Competition w 2019 dla zespołu Nikodem Kluczyński Mysterious Group) i członkiem wielu innych zespołów takich jak Filip Chojnacki trio, czy big band Piotra Scholza. Został nagrodzony na XIII międzynarodowym konkursie „Nowa nadzieja jazzu” (2020). W 2021 roku wydał swój płytowy debiut “Black Angel”.

Ozgur-Ede_fot_klaudyna_schubertÖzgür Ede – gitarzysta basowy i kompozytor. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Yıldız Technical University w Stambule w zakresie gitary basowej, gdzie studiuje w ramach programu doktoranckiego. Obecnie jest na wymianie na Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Jego działalność obejmuje współpracę m.in. z Ajdą Pekkan jako gitarzysta basowy i dyrektorem muzycznego programu telewizyjnego Super Saturday, a także z Tarik Sezer Orchestra, której repertuar obejmuje różne gatunki muzyczne, takie jak rock, jazz i turecka muzyka tradycyjna. Jego grupa Ozgur Ede Quartet zaprezentowała jego autorskie kompozycje i standardy jazzowe na Istanbul Foundation For Culture And Arts Young Jazz Concert. Obecnie jest zaangażowany w pracę z zespołem jazzowym BOH Trio, który koncertuje podczas festiwali i w klubach muzycznych w Stambule.
Jego zainteresowania skupiają się również wokół projektów interdyscyplinarnych, komponowania muzyki do filmów, tańca i sztuk performatywnych. Stworzył muzykę do kilku spektakli tanecznych. W swoich pracach poszukuje połączeń między muzyką klasyczną, elektroniczną i minimalistyczną, wykorzystując syntezator i technologie dźwiękowe. Współpracował z takimi artystami i pedagogami jak: Zbigniew Wrombel, Kamil Erdem, Ricardo Moyano, Şenol Küçükyıldırım, Evrim Demirel, Mihail Godstiner. Wraz z dwoma przyjaciółmi, specjalizującymi się w muzykologii, prowadzi podcast Music Conversations with Anxiety, zapraszając artystów i ludzi z branży do rozmowy o ich doświadczeniach.

jakub-szwarcJakub Szwarc – dynamicznie rozwijający się perkusista, który w swoim stylu łączy elementy współczesnego jazzu, hip hopu i sonorystyki drugiej połowy XX wieku z potężną dawką energii, wynikającej z inspiracji muzyką metalową, trance i rockiem progresywnym. Obecnie student studiów magisterskich w poznańskiej Akademii Muzycznej. Członek zespołów Smutne Piosenki, Searching for Management, Black Noise i Plondra, w których również udziela się kompozytorsko oraz producencko.

 

 

 

 

SKAJP-fotoZespół SKAJP – Stowarzyszenie Kompletnych Amatorów Jazzu Polskiego powstał w pandemicznej atmosferze 2021 roku we Wrocławiu z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej. Początkowo zespół skupiał się na własnych interpretacjach polskich standardów jazzowych. Z upływem czasu w repertuarze zespołu pojawiły się autorskie kompozycje muzyków. Aktualnie zespół koncetruje się głównie na autorskich kompozycjach. Twórczość oparta na jazzie, groovie, drum&bass oraz rytmach latinoamerykańskich. Podczas każdego wykonania powstaje pewnego rodzaju laboratorium, w którym mieszają się rytmy, skale i emocje.

Michał Chadam – saksofon, Daniel Gilarski – trąbka, Mateusz Serafin – gitara, Michał Olejnik – instrumenty klawiszowe, Mikołaj Główczyński – bas, Piotr Harazin – perkusja

 

 

Organizatorem konkursu jest

Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition 2022
dofinansowano ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How

.

.

.

oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

.

.

Za wsparcie organizacji finału dziękujemy firmie Ziaja
ziaja-logo