Program

13 październik 2017, piątek, godz.15:00

BNPC 2017: PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE

BNPC2017-logo-kw

Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych czwartej edycji Blue Note Poznań Competition.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU
.
.
.
.
.
.
.

.

.

.
Maciej Kądziela

maciek kadzielaJeden z czołowych polskich saksofonistów altowych, kompozytor, absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Wyróżnia go specyficzne brzmienie saksofonu oraz styl improwizacji.

Dużą rolę w kreacji jego artystycznego świata wywiera muzyka ludowa z okolic miejscowości z której pochodzi – Opoczna. Poprzez muzyczne eksperymenty, młody muzyk postanowił skupić się na własnych projektach, które w najoczywistszy sposób określają jego muzyczną osobowość. Połączenie oberków z kopenhaską awangardą, czy prostych melodii, ubranych w polimetryczne rytmy tworzy fundament jego wizji artystycznej.

Maciej jest laureatem wielu nagród i konkursów jako solista oraz lider zespołu. Wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet zdobył Grand Prix jednego z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych – Jazz Nad Odrą w 2011 r.

Zdobył również nagrody podczas Novum Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Grand Prix RCK Pro Jazz Festiwal z Tuźnik/Dobosz/Kądziela Trio, II nagroda na Krokus Jazz Festiwal z Kądziela/Zagórski/Kostka Trio, Nagroda specjalna na Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 z Kądziela/Zagórski Quartet, Spacial Prisen på UNG Nordic Jazz Contest.
Ostatnie lata spędził w Kopenhadze, gdzie studiował. Tam właśnie powstał kwartet: Maciej Kądziela – saksofon altowy, Artur Tuźnik – fortepian, Johannes Vaht – kontrabas, Olle Dernevik – perkusja, z którym Maciej nagrał drugi w swojej karierze, firmowany własnym nazwiskiem album „The Taste of The World”. Jest on sumą doświadczeń z kilkuletniego pobytu Macieja Kądzieli poza Polską. Jak wyjaśnia autor: „Spotkania z przedstawicielami wielu środowisk twórczych, zainspirowały mnie do napisania zupełnie nowej muzyki, która wypełnia album”. To kolejna płyta saksofonisty po, wydanej w 2013 roku, debiutanckiej „The Opening”.

Michał Puchowski
solo fotoWibrafonista, absolwent wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej AM w Bydgoszczy – klasa wibrafonu jazzowego. Aktualnie student V roku na Instytucie Jazzu i muzyki estradowej w Katowicach, również w klasie wibrafonu. Inspiracje czerpie z bardzo wielu źródeł lecz wiodącymi są Keith Jarret, Herbie Hancock, Bobby Hutcherson, Gary Burton, Brad Mehldau, Joe Henderson, Miles Davis, Mark Johnson, Horace Silver, Branford Marsalis, Brian Blade. Na stałe lider zespołu Vibe Quartet.
.
.
>

 

Michał Ciesielski
zdjęcie MichałKompozytor, aranżer i pianista jazzowy. Ukończył z wyróżnieniem studia na specjalności Kompozycja i Aranżacja Jazzowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leszka Kułakowskiego. Przez rok studiował w Instytucie Jazzu w Katowicach w klasie prof. Jacka Glenca.
Obecnie na powrót związany z AM w Gdańsku jako pedagog i absolwent fortepianu jazzowego w klasie prof. Włodzimierza Nahornego i dr. Sławomira Jaskułke.
Jest laureatem licznych nagród (Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, Europejskie Integracje Muzyczne w Żyrardowie, Fama 2011, RCK pro Jazz Festiwal, School & Jazz Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej Wschody (nagroda dla najlepszego akompaniatora), Międzynarodowy konkurs jazzowy Big Sky 2016 w Moskwie). Jako pianista jazzowy występował z licznymi składami w całej Polsce, a także w Niemczech, Anglii, Holandii, Włoszech, Rosji i Kazachstanie.

Alicja Serowik
alicja02Wokalistka jazzowa pochodząca z Podlasia. Ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku Jazz i muzyka estradowa, specjalność wokalistyka jazzowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku (I st. w klasie Grzegorza Piotrowskiego, 2012; II st. w klasie Krystyny Stańko) oraz Szkołę Estradową I i II st. im. Anny German w Białymstoku.
Wierna standardom jazzowym – wykonuje je najchętniej i najczęściej. Współpracowała z wieloma uznanymi muzykami, a także z licznymi big-bandami. Brała udział w cyklu koncertów „Z młodej piersi się wyrwało” pod egidą Jerzego Satanowskiego. Na stałe współpracuje z gdańskim Chórem Kameralnym 441 Hz, zdobywając coraz to więcej nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m. in. Gold Band na Slovakia Cantat 2016 The International Choral Festival.

Ma na swoim koncie udział w koncertach m.in. w ramach cyklu „Ja(z)Zaśpiewam” w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Festiwalu Jazz Jantar 2012 w Klubie Żak w Gdańsku, Ladies’ Jazz Festival 2013 i 2014 w Gdyni, Cepeliada w Sopocie 2016, Gdańskie Noce Jazsowe w Teatrze Leśny w Gdańsku w 2016, Novum Jazz Festival 2016 w Łomży, Babskie Granie 2017 w Klubie Żak, Kartuzy Jazz Bass Day w 2017 oraz Sopot Molo Jazz Festival 2017.

Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów wokalnych, m.in. III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenek Jacka Cygana (Grand Prix i Nagroda Publiczności) i XI Ogólnopolskiego Festiwalu „Sing, Jazz, Blues” w Białymstoku (I nagroda). Do najnowszych osiągnięć Alicji należy Nagroda Radia Gdańsk Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2017.

Alicja inspiruje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną z elementami sonorystyki, muzyką ludową, a przede wszystkim muzyką kurpiowską. Duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu. Swoją uwagę skupia również na pracy nad oddechem oraz poszukiwaniem i odkrywaniem nowych barw, próbując stworzyć swój własny język muzyczny.

Katarzyna Osterczy
JA20-letnia kielczanka, uczennica III roku Wydziału Jazzu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej prof. Izabeli Zając. Jako dziecko marzyła, aby zostać klasyczną pianistką i kształciła się w tym kierunku w Państwowej Szkole Muzycznej w swoim rodzinnym mieście. Kiedy ukończyła I stopień zaczęła zauważać swoje umiejętności wokalne i poszukiwała odpowiedniej dla siebie stylistyki. Na swoim koncie ma wiele sukcesów wokalnych m.in. Grand Prix na Konkursie Wokalnym Dediuty w Lublinie, Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie „Ocalić od zapomnienia” czy I miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Morysa. Była również finalistką Blue Note Competition w 2016 r., finalistką Novum Jazz Festiwal w Łomży w 2016 r., oraz finalistką 44. Konkursu Wokalistów Jazzowych w ramach Festiwalu Jazz na Kresach w Zamościu w 2017 r. Ponadto zdobyła 3. miejsce na Konkursie Wokalistów Jazzowych CEA w 2016 r. oraz 3. miejsca na Konkursie Zespołów Jazzowych CEA 2017r. (jako członkini zespołu).

Jakub Paulski Quartet
paulski quartetProjekt muzyczny w skład którego wchodzą muzycy wywodzący się ze środowiska bydgoskiej i katowickiej akademii muzycznych. Kwartet inspiruje się sferą uczuciową, pełną kontrastów i uniesień. Afekt jest dla muzyków bodźcem do improwizowania oraz wspólnym mianownikiem kompozycji.
Zespół zdobył 1. miejsce na konkursie X Europejskie Integracje Muzyczne, 3. miejsce na konkursie 7th Grupa Azoty Jazz Contess, 3. miejsce w konkursie Powiew Młodego Jazzu przy XV Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwal oraz wyróżnienie na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Oprócz tego, członkowie kwartetu mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach międzynarodowych. W sierpniu 2015 kwartet wystąpił na 19. edycji festiwalu Sopot Molo Jazz Festiwal. W listopadzie 2017 zespół wydaje debiutancki album „Sound of Affection”.

Jakub Paulski – gitara, Adam Bławucki – saksofon, Rafał Różalski – kontrabas, Peter Somos – perkusja

 

.
.
.


.
Organizatorem konkursu jest

Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu

blue note_ciemne_napisy

 

 

 

 

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy

 

Bilety
WSTĘP WOLNY!