Gooral, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.
Zagrają także finaliści konkursu: Vinyamar, The Live Wires i Hoi Polloi.
Najpierw wystąpią zespoły w finale konkursu Studencka Wiosna, a później – Gooral!
Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remiks „Whola lotta love” Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach radia Bis. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to był szacunek dla Led Zeppelin czy zwykły strach…
Prawdziwą popularność Gooralowi przyniósł Psio Crew – czyli elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem i z którą wydał krążek „Szumi Jawor Soundsystem”. W 2008 r. Gooral odchodzi z zespołu po to by w 2015 r. wrócić i reaktywować zespół.
To co się działo do tej pory wokół Goorala to jeszcze jednak nic w porównaniu z tym jaki szał nastąpił wokół niego po wydaniu debiutanckiej płyty Ethno Elektro w 2011 r., na której znalazło się 14 kawałków, w tym największy hit Goorala – „Karczmareczka”.
W 2013 r. Gooral po raz drugi wystąpił na Przystanku Woodstock, tym razem współpracując i występując na scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowszem, sprawiając, że kilkuset tysięczny tłum został mocno pobudzony. „Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma ten jest podwójną dupą z uszami” – powiedział Jurek Owsiak po występie. Cały występ został uwieczniony na płytach DVD i CD.
2014 to rok wydania kolejnej płyty – „Better Place”, którą Gooral wydał wraz ze swoim menedżerem Łukaszem Adamczewskim we własnej wytwórni Kardiogram Tunes. Płyta przypieczętowała ówczesną współpracę z wokalistką Anną Wiosną Rogowską, Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem.
W drugiej połowie 2015 roku Gooral dostał zaproszenie stworzenia muzyki do spektaklu Wojciecha Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. To bardzo ciekawe doświadczenie w karierze Goorala swoją premierę miało 19.12.2015.
Obecnie Gooral zaprasza wszystkich serdecznie na premierę jego najnowszej płyty „Khabaya”, co w języku marokańskich górali znaczy tajemnica. Na płycie usłyszeć można Adrianne Styrcz, Anne Bajke Antonik, Macieja Szymonowicza czy Piotra Gawrona.
W swoim dorobku Gooral ma występy m.in. na: Sziget Festival, Colours of Ostrava, Before Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, Live Festival, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival czy Exit. Gooral udźwiękowił też film Franka Hurleya „South” z 1919 r.
Nagrody i nominacje:
• nagroda Machinera za debiut muzyczny – Psio Crew
• nominacja do Fryderyków w kategoriach Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii – Szumi Jawor Soundsystem i Psio Crew
• 3. miejsce na Nowej Tradycji (festiwal folkowy Polskiego Radia) – Psio Crew
• wygrana Goorala na Radio Waves Festival – wraz z Janem Mędralą
• nominacja Goorala do płyty roku „Gazety Wyborczej”
Finaliści konkursu:
Vinyamar – Zespół powstał w roku 2015. Nie gramją coverów, tworzą muzykę ciężką ale melodyjną, jmieszankę: melodic death metal, speed metal, folk metal, metalcore, symphonic metal.
Skład zespołu: Mateusz Muchajer, Adam Wachowiak, Łukasz Splisgardt, Michał Czupryński, Krzysztof Kerger
The Live Wires – Nowy poznański zespół, grają razem od kilku miesięcy – własne utwory w klimatach rockowych (indie rockowych). Bawią się tym co robią i mają nadzieję, że publiczność zechce bawić się razem z nimi
Skład zespołu: Kacper Sikora – gitara, wokal; Jakub Kaiser – perkusja, Jakub Matla – gitara, wokal; Mateusz Stychański – bas, wokal
Hoi Polloi – Młodym zespół założony w 2016 roku przez szkolnych kolegów chcących wyjść ze swoją ideą muzyczną do szerokiego świata. Od początku istnienia grają własne, autorskie piosenki utrzymane w klimacie indie rockowym.
Skład zespołu: Bartłomiej Olszewski – gitara, wokal; Jakub Bajer – gitara, pianino; Aleksander Błoszyk – bas; Niamba Diatta – perkusja
Organizatorem Studenckiej Wiosny 2017 jest Niezależne Zrzeszenie Studentów UAM