Program

09 grudzień 2017, sobota, godz.20:00

Nowi Mistrzowie: KĄDZIELA / SARNECKI / WROMBEL / ŚWIĘS / ZAGÓRSKI

sarnecki-kw2

Maciej Kądziela, który w czasie Blue Note Poznań Competition 2017 zachwycił swoją brawurową grą na saksofonie i wygrał konkurs w kategorii solista-instrumentalista, powraca na scenę Blue Note w formacji genialnego gitarzysty i kompozytora Rafała Sarneckiego.
.
.
Godz. 18.00 – bezpłatne warsztaty dla młodych muzyków,
godz. 20.00 – koncert,
po koncercie – jam session.
.
.
.
.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU

Rafał Sarnecki

sarneckiGitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Od 2005 roku mieszka i występuje w Nowym Jorku. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w wielu krajach Europy, Chinach, Korei Południowej, Malezji, Chile, Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Ben Wendel, Alex Sipiagin, Joel Frahm, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, czy Adam Pierończyk. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Fryderyk.

Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. W 2005 roku otrzymał stypendium na prestiżowym wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku, gdzie studiował pod okiem takich mistrzów jak Paul Bollenback, Peter Bernstein czy Buster Williams. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. W 2015 roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie przyznał mu tytuł doktora w dziedzinie kompozycji.

Rafał nagrał trzy płyty prezentujące jego kompozycje autorskie. Pierwszy album „Songs From a New Place” wydany w 2008 roku był nominowany do nagrody Fryderyk 2009. Druga płyta zatytułowana „The Madman Rambles Again” została wydana w 2011 przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił „The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo „Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie Wyróżnienie Roku 2011. Jesienią 2014 nakładem amerykańskiej wytwórni Brooklyn Jazz Underground Records ukazał się trzeci album Rafała zatytułowany „Cat’s Dream”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2015 w kategorii Album Roku (Jazz).

Maciej Kądziela
aRADE6344Jeden z czołowych polskich saksofonistów altowych, kompozytor, absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Wyróżnia go specyficzne brzmienie saksofonu oraz styl improwizacji.
Dużą rolę w kreacji jego artystycznego świata wywiera muzyka ludowa z okolic miejscowości z której pochodzi – Opoczna. Poprzez muzyczne eksperymenty, młody muzyk postanowił skupić się na własnych projektach, które w najoczywistszy sposób określają jego muzyczną osobowość. Połączenie oberków z kopenhaską awangardą, czy prostych melodii, ubranych w polimetryczne rytmy tworzy fundament jego wizji artystycznej.
Maciej jest laureatem wielu nagród i konkursów jako solista oraz lider zespołu. Jest zwycięzcą Blue Note Poznań Competition 2017 w kategorii solista-instrumentalista. Wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet zdobył Grand Prix jednego z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych – Jazz Nad Odrą w 2011 r.
Zdobył również nagrody podczas Novum Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Grand Prix RCK Pro Jazz Festiwal z Tuźnik/Dobosz/Kądziela Trio, II nagroda na Krokus Jazz Festiwal z Kądziela/Zagórski/Kostka Trio, Nagroda specjalna na Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 z Kądziela/Zagórski Quartet, Spacial Prisen på UNG Nordic Jazz Contest.
Ostatnie lata spędził w Kopenhadze, gdzie studiował. Tam właśnie powstał kwartet: Maciej Kądziela – saksofon altowy, Artur Tuźnik – fortepian, Johannes Vaht – kontrabas, Olle Dernevik – perkusja, z którym Maciej nagrał drugi w swojej karierze, firmowany własnym nazwiskiem album „The Taste of The World”. Jest on sumą doświadczeń z kilkuletniego pobytu Macieja Kądzieli poza Polską. Jak wyjaśnia autor: „Spotkania z przedstawicielami wielu środowisk twórczych, zainspirowały mnie do napisania zupełnie nowej muzyki, która wypełnia album”. To kolejna płyta saksofonisty po, wydanej w 2013 roku, debiutanckiej „The Opening”.

Piotr Wrombel
wrombel1Pianista, kompozytor oraz aranżer o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Oprócz fortepianu gra także na instrumentach klawiszowych. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli w 2002 roku. Należy do grona nowoczesnych muzyków jazzowych.
Uczestnik festiwali i konkursów jazzowych takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej, laureat XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej w 1999 roku w Sextecie Jerzego Małka uhonorowanym przez publiczność nagrodą Klucz do kariery, a także zdobywca nagrody dla najlepszego instrumentalisty podczas III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowo-Bluesowych w roku 2000 w Gdyni.
Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze współpracując z takimi artystami jak między innymi Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Wojciech Mrozek, Piotr Baron, Krzysztof Przybyłowicz, Piotr Biskupski, Adam Czerwiński, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Zawadzki, Mike Russel i Krzesimir Dębski.
Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop. Do grona wokalistek i wokalistów z którymi występuje zaliczają się Edyta Górniak, Ewa Uryga, Kasia Cerekwicka, Tatiana Okupnik, Marysia Sadowska, Kasia Klich, Krzysztof Kiljański, Janusz Szrom i inni.
Gra także w big-bandach jazzowych Zbigniewa Namysłowskiego i Jerzego Szymaniuka oraz orkiestrach rozrywkowych takich jak Kukla Band, Alex Band i Orkiestra Tomka Szymusia.
Od 2008 r. prowadzi działalność pedagogiczną nauczając fortepianu jazzowego na Uniwersytecie Lubelskim im. Marii Curie Skłodowskiej oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina i Policealnym Studium Jazzowym przy ulicy Bednarskiej w Warszawie.
Od kilku lat bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży kierując sekcją rytmiczną akompaniującą wokalistom jazzowym w klasie Janusza Szroma.

Andrzej Święs

Czołowy kontrabasista młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej – absolwent klasy kontrabasu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2008).

Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 r., występując z trio Pawła Tomaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, gdzie zespół zdobył drugą nagrodę.

Na stałe współpracuje z zespołem Soundcheck oraz kwartetem Grzegorza Nagórskiego. Na swojej drodze artystycznej pracował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Leszek Żądło, Wojciech Groborz, Arek Skolik, Łukasz Żyta, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Grzegorski, Marcin Ślusarczyk, Zbigniew Namysłowski.

Adam Zagórski
zagorskiPerkusista jazzowy i kompozytor. Z wyróżnieniem ukończył magisterskie studia w prestiżowej akademii Syddansk Musikkonservatiorum w Odense (Dania), a w 2014 roku jest stypendystą w Prins Claus Conservatorie w Groningen (Holandia) w unikatowym programie nauczania muzyki jazzowej – „New York comes to Groningen”. Na co dzień związany z formacjami Weezdob Collective, Adam Zagórski Nonet, Jakub Skowroński Trio, Kądziela/Zagórski Trio, Włodek Pawlik Trio, Zagajewski & Pawlik.
.

.

.

Każde spotkanie z cyklu Nowi Mistrzowie składa się z trzech elementów:
18.00 – Warsztaty dla młodych muzyków – poświęconych w pierwszej części udziałowi w konkursach muzycznych – sposobom przygotowania zgłoszeń, współpracy z muzykami akompaniującymi, doborowi konkursowego materiału, a także elementom autoprezentacji i promocji własnej twórczości. Druga część spotkania poświęcona będzie sprawom stricte muzycznym. Udział w warsztatach jest bezpłatnych dla wszystkich chętnych osób. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń przesłanych e-mailowo na adres klub@old.bluenote.poznan.pl.
20.00 – Koncert zespołu – z zagwarantowanym bezpłatnym wstępem dla uczestników warsztatów.
Jam session – po koncercie wspólne muzykowanie członków występującego wcześniej zespołu i uczestników warsztatów oraz wszystkich chętnych muzyków. W jego ramach uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić w praktyce umiejętności wyniesione z warsztatów, ale także w czasie gry skonfrontować swoje umiejętności z najlepszymi. Udział w jam session jest bezpłatny.

Cykl Nowi Mistrzowie odbywa się dzięki wsparciu
ze środków Miasta Poznania
Poznan bez Know How.

.

.

.

.

 

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

targi

 

 

 

Bilety
35 zł – normalny
15 zł – szkolny, studencki, seniorski

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:


kup bilet na old.bluenote.poznan.pl