Program

11 kwiecień 2017, wtorek, godz.20:00

STABAT MATER DOLOROSA
– Witold Janiak i Adam Rymarz

stabat

Tradycyjne pieśni wielkopostne to arcydzieła nie mające sobie równych pod względem głębi i jakości oddanych emocji. Wielki Post jest czasem głębokiej zadumy. Nad naszym bytem, słabościami, nad naszą przyszłością. To czas próby opanowania swoich złych skłonności i nawrócenia na Prawdziwą Drogę.

Chrystus wołający „Ojcze, jeśli to możliwe, oddal ode mnie ten kielich…” zachęca do modlitwy. Modlitwy o uzdrowienie współczesnego człowieka, o pomoc w odnalezieniu sensu istnienia, o powrót do pokory i gotowości do poświęceń w imię wartości najwyższych i dobra innych ludzi.

Na koncert składają się min. tradycyjne pieśni Wielkopostne jak: „Ludu, mój ludu”, „Któryś za nas cierpiał rany”, „Ogrodzie oliwny” jak również impresje na temat tytułowego „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego oraz „Dobranoc Głowo Święta”.

– W naszych opracowaniach dążyliśmy do maksymalnego uwydatnienia mistycznego, pasyjnego i modlitewnego charakteru tych dzieł – tłumaczy Witold Janiak. – Nacisk położyliśmy na umocnienie modalnego charakteru kompozycji przez co ogólny nastrój koncertu zbliża się do średniowiecznego rozumienia męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Prym wiedzie tu głos z fortepianem, dyskretnie tylko wspomagany brzmieniem syntezatorów i dźwięków z komputera. Momenty improwizowane scalają sonorystycznie całość, budując bardzo osobisty, introwertyczny charakter.

Adam Rymarz fot. Krzysztof Nowacki www.swiecie24.plAdam Rymarz – wokalista, dyrygent i trener wokalny obdarzony słuchem absolutnym, urodzony w Krośnie na Podkarpaciu. W 1999 roku trafił do Kraków Gospel Choir, z którym nagrał płytę „Live” (2004) oraz wyśpiewał Grand Prix i Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel podczas Warsaw Gospel Days 2005. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. W 2006 nagrał hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI „Nie lękajcie się” i podczas wizyty papieża w Polsce zaśpiewał go na krakowskich Błoniach dla ponad 600 tys. zgromadzonych. W 2009 r. ukończył studia wokalne w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu dr Ewy Mentel.
Koncertował i nagrywał z muzykami jazzowymi oraz gwiazdami polskiej estrady. Od 2009 r. prowadzi klasę śpiewu jazzowego w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Jest także członkiem grupy Laboratorium Głosu, zajmującej się zagadnieniami przestrzeni głosu i głosu w przestrzeni.

IMG_2316Witold Janiak – pianista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w (1998), Konkursu Pianistów i  hammondzistów w Warszawie (2011), Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). Brał udział w słynnym projekcie „Koncert na 10 fortepianów” realizowanym przez Filharmonię Kaliską. Dwukrotnie koncertował solo w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi i w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi a także propagatorem i animatorem muzyki jazzowej w Polsce i regionie.
Dwukrotny laureat Nagrody Oscar Jazzowy stowarzyszenia Melomani (2009, 2014). Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.
Wydał pięć autorskich płyt: „Jesteśmy”, „Mainstreet Quartet”, „Cinema meets Jazz”, „Zagrajcie swoją muzykę” i „Stabat Mater Dolorosa”. Płyta „Cinema meets Jazz” była płytą tygodnia w radiowej Trójce oraz pierwszą jazzową płytą tygodnia w historii Radia Łódź. Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

patronat medialny:
LOGO JPG

 

 

 

 

Na ten koncert obowiązują rabaty z kartą

targi

 

 

Adam Rymarz - wokal, Witold Janiak - fortepian, instrumenty klawiszowe,
Bilety
25 zł

dostępne w biurze klubu, Centrum Informacji Miejskiej (budynek Arkadii) oraz w sprzedaży on-line:

kup bilet na old.bluenote.poznan.pl