Od czasu, gdy po raz pierwszy przybył do Nowego Jorku w 1964, Cecil McBee stał się jednym z najbardziej pożądanych basistów jazzowych. Pojawiał się na setkach nagrań, na występach w klubach i innych salach koncertowych na całym świecie.
W ciągu pięciu dekad McBee zdobył status znanego i cenionego muzyka. Prowadził własne zespoły, a także wykładał na New England Conservatory w Bostonie, gdzie nauczał przez ponad 25 lat.
Jazz Top w Blue Note
THE COOKERS: BILLY HARPER, EDDIE HENDERSON, DONALD HARRISON, DAVID WEISS, CECIL MCBEE, DANNY GRISSETT, VICTOR LEWIS
26.06.2018 godz. 20.00
Urodzony się w Tulsie, w stanie Oklahoma, w 1935 roku, McBee początkowo młody klarnecista w wieku 17 lat przeszedł na kontrabas i szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków swojego instrumentu. Po studiach muzycznych na Ohio State State University, basista spędził dwa lata w wojsku, prowadząc zespół w Fort Knox. W 1959 roku wystąpił w Dinah Washington i przeprowadził się do Detroit, gdzie rozpoczął współpracę z zespołem Paula Wintera w latach 1963-64. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, w którym rozpoczął przełomowe sesje z takimi ważnymi postaciami, jak Wayne Shorter, Jackie McLean, Andrew Hill czy Sam Rivers.
Od tamtego czasu nagrywał i koncertował z wieloma największymi gwiazdami jazzowymi tamtych lat, w tym z Milesem Davisem, Yusefem Lateefem, Pharoah Sanders, Archie Sheppem, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem. McBee nagrał również siedem albumów jako lider swoich własnych zespołów. W 1988 r. Otrzymał nagrodę Grammy za rolę w nagraniu hołdu Blues for Coltrane w sekstecie z Pharoah Sandersem, Davidem Murrayem, McCoyem Tynerem i Royem Haynesem.
McBee pojawiał się na wielu nagraniach u innych artystów, gdzie widnieją jego kompozycje. Przełomowy był album Charlesa Lloyda, „Forest Flower”, wydany w 1966 roku, który obejmuje balladę McBee zatytułowaną „Song of Her”. Wśród innych nagrań, najbardziej popularne są „Wilpan’s”, „Peacemaker”, „Slippin’n Slidin”, „Blues on the Bottom” czy „Consequence”. Obecnie na stałe McBee gra w dwóch grupach – Saxophone Summit i The Cookers.
Cykl Jazz Top w Blue Note jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.
.