Aktualności

Lider Medeski Martin & Wood w Blue Note!

medeski-2-web

Amerykański wirtuoz o polskich korzeniach, mistrz instrumentów klawiszowych, kompozytor i weteran nowojorskiej sceny jazzowej już wkrótce zaprezentuje się na scenie klubu Blue Note.

Jazz Top w Blue Note:
JOHN MEDESKI
8.04.2017, godz. 20.00

Anthony John Medeski, znany jako lider jednej z najważniejszych formacji współczesnego jazzu Medeski Martin & Wood, swoją sławę zawdzięcza nie tylko występom z grupą, której jest założycielem. Ma na koncie współpracę z muzykami takimi jak John Scofield, Iggy Pop czy Trey Anastasio oraz koncerty z Mad Skillet, a także płyty wydawane w Tzadiku Johna Zorna. Jest wirtuozem niezliczonych instrumentów klawiszowych, którym poświęcił swoje życie. Poza fortepianem i organami specjalizuje się w grze na melodyce, melotronie, klawinecie, ARP String Ensemble, fortepianie elektrycznym Wurlitzera, syntezatorze Moog Voyager, organach Wurlitzera 7300 Combo i syntezatorze Yamaha CS-1. Cały jego dom wypełniony jest instrumentami, zbiór liczy już około pięćdziesięciu egzemplarzy – zarówno współczesnych jak i historycznych.

Przedstawiciel nowojorskiej awangardy jazzowej swoje polsko brzmiące nazwisko zawdzięcza dziadkowi, który w wieku czternastu lat przybył do USA wraz z ojcem, którego odesłano z powrotem do ojczyzny. Tym sposobem nieznający obcego kraju i języka chłopiec opuścił bostoński port zupełnie sam. Babcia Johna należała już do drugiego pokolenia imigrantów, ale też miała polskie korzenie. Co ciekawe, matka współpracującego z Medeskim perkusisty, Martina Wooda, również jest Polką. Z uwagi na to określa się często grupę Medeski Martin & Wood mianem jednego z najsłynniejszych „polskich” zespołów jazzowych na świecie.

John urodził się 28 czerwca 1965 w Louisville w stanie Kentucky, a dorastał na Florydzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już jako pięcioletnie dziecko. Na scenie występuje od kiedy był nastolatkiem. Mając zaledwie szesnaście lat został zaproszony do udziału w trasie koncertowej w Japonii przez legendarnego basistę Jaco Pastoriusa. Jego muzyczna edukacja na dobre rozpoczęła się jednak dopiero w roku 1983, kiedy podjął naukę gry na fortepianie w New England Conservatory w Bostonie, gdzie zaczął odkrywać swój własny, niepowtarzalny styl.

W karierze solowej Medeski umiejętnie łączy nowatorskie podejście z inspiracjami czerpanymi z muzyki dawnej. Pierwszym zagranym przez niego na fortepianie utworem była sonata Mozarta. Dorastał jednak w czasach dynamicznego rozwoju mody na nowe, syntezatorowe dźwięki. Z organami Hammonda zetknął się po raz pierwszy w wieku 17 lat i od razu zakochał się w ich brzmieniu. Jak sam mówi – po dzień dzisiejszy zgłębia niezliczone możliwości, jakie daje ten instrument i wciąż odkrywa jego nowe jakości. Twórczość Medeskiego to fuzja wielu muzycznych stylów: od opartego na groovie funku i jazzu do muzyki eksperymentalnej. Za cel stawia sobie ciągły rozwój oraz współpracę z jak najlepszymi muzykami, a efekty tego profesjonalnego podejścia widać na scenie. Każdy jego koncert to nie tylko zabawa – jak ujmuje to sam muzyk: „Nie chodzi mi o to, żebyśmy wszyscy dobrze się bawili ale o to, by każdy, niezależnie od tego po której stronie estrady stoi, poczuł ducha muzyki.”