BNPC – edycja 2018

Krzesimir Dębski

przewodniczący jury

debski-kwKompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Jako lider String Connection koncertował w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie.

Razem ze String Connection został laureatem pierwszej nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu „Jazz Forum”.

W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award ’88, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci.

Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek.

Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem  międzynarodowych gwiazd.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”.

Otrzymał także nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.
.
.
.

Zbigniew Namysłowski

namyslowski-KWZbigniew Namysłowski urodził się w Warszawie 9 września 1939. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny, a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders.

Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Grał na prawie całym świecie – we wszystkich krajach Europy oraz USA, w Kanadzie, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Kubie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Szwecji, Austrii, Południowej Afryce. Wydał około 30 płyt autorskich. Wiele z nich wydanych za granicą. W Anglii „Lola” – pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, „Song Of The Pterodactil” ze słynnym Tonym Williamsem (Miles Davis Quintet) na bębnach, we Włoszech „1,2,3,4…”, w Niemczech „Jasmin Lady”, „Live In Balver Hoehle”, w USA „Namyslovski” i „Air Conditio”.

Płyty takie jak „Winobranie”, „Kuyaviak Goes Funky”, stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane płytami wszech czasów w polskim jazzie.
.
.
.

Piotr Kałużny

kałużny-kwAbsolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent w orkiestrach rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana i w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. Później pianista i aranżer big bandu „Alex Band” pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego.

Twórca muzyki teatralnej, filmowej i symfonicznej, licznych utworów instrumentalnych, piosenek, a także artykułów i recenzji w prasie muzycznej (m.in. „F.C.M Muzyk”, „Jazz Forum”) oraz podręcznika harmonii pt. „Skale muzyczne we współczesnej harmonii tonalnej”. Współzałożyciel wielu zespołów muzycznych, m.in. Classic Jazz Quartet i Vintage Band. Gra w wielu zespołach bluesowych.

Brał udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt dla gwiazd polskiej piosenki takich jak m.in.: Hanna Banaszak, Eleni, Krzysztof Krawczyk. Zrealizował także cztery albumy solowe. Wykładowca wrocławskiej i poznańskiej Akademii Muzycznej, poznańskiego Liceum Muzycznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Juror konkursów muzycznych (klasycznych jak i rozrywkowych).