BNPC – edycja 2014

Jeremy Pelt Quartet

Herring Quintet-Jeremy Pelt-28.03– zespół jednego z przodujących, młodych, amerykańskich trębaczy jazzowych; Artysta już na początku swojej kariery związał się z Mingus Big Band, co z czasem zaowocowało współpracą z największymi sławami jazzu. Znaleźli się wśród nich tacy artyści, jak Ravi Coltrane, Vincent Herring, John Hicks, Lonnie Plaxico, Cedar Walton, czy Nancy Wilson. Pelt regularnie występuje u boku takich znaczących zespołów, jak Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra oraz Duke Ellington Big Band. Jest również członkiem zespołów Lewis Nash Septet i The Cannonball Adderley Legacy Band. Jeremy Pelt nagrał 10 albumów pod swoim nazwiskiem i odbył światowe trasy koncertowe z różnymi zespołami, odwiedzając wiele największych festiwali jazzowych i sal koncertowych. Nagrania i występy Pelta zdobyły przychylność krytyków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jego sylwetka została opisana w Wall Street Journal przez legendarnego autora i producenta jazzowego Nata Hentoffa. Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association wybrały go, pięć razy z rzędu, Wschodzącą Gwiazdą trąbki.

 

Krzesimir Dębski i Piotr Wyleżoł Trio

krzesimir debskiKrzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Jako lider String Connection koncertował w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie.

Razem ze String Connection został laureatem pierwszej nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu „Jazz Forum”.

W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award ’88, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci.

Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek.

Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem  międzynarodowych gwiazd.

W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”.

Otrzymał także nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.

Piotr Wyleżoł fotoPiotr Wyleżoł prowadzi autorskie Trio od początku swojej kariery muzycznej. To obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie jazzowej. Poza liderem tworzą go: Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Muzycy – co jest niezwykle rzadkie – w niezmienionym składzie tworzą Trio od ponad 10 lat. Dyskografia Tria to 3 studyjne albumy, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez słuchaczy oraz zyskały wiele pochlebnych opinii w prasie muzycznej. Już po pierwszej płycie krytycy nie szczędzili ciepłych słów: „To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.” (Jazz Forum). W 2006 roku ukazała się druga płyta „Piano Trio”, a w październiku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria zatytułowana „Children’s Episodes”. Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku.
Piotr Wyleżoł – fortepian
Jeden z najlepszych polskich pianistów. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w 2001 roku. W czasie studiów laureat wielu nagród, m.in. międzynarodowego konkursu improwizacji jazzowej w Katowicach oraz Jazz Juniors w Krakowie. Otrzymał Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej a także nagrodę indywidualną dla najlepszego instrumentalisty na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Występował na wielu festiwalach (m.in. „Jazz Baltica”, „Leverkusen Jazz Tage”, „Jazz Jamboree”) i salach koncertowych ( jak Royall Albert Hall w Londynie czy „Olympia” w Paryżu ) kilkudziesięciu krajów świata. Od początku kariery lider własnych formacji. Ma w dorobku 5 autorskich płyt oraz kilkadziesiąt nagranych z innymi artystami i liczba ta stale rośnie.  Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami jak Janusz Muniak, Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Ewa Bem, Tomasz Stańko, Edd Shuller, Billy Hart, Adam Pierończyk, Aga Zaryan.
Poza działalnością koncertową od 2008 roku prowadzi klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Michał Barański – kontrabas
Znakomity polski kontrabasista, wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Prix 40ty Jazz nad Odrą, “Anioł Jazzowy” – Bielska Zadymka Jazzowa). Współpracował z takimi jazzmanami jak: Brad Terry, Eddie Henderson, Bernard. Maupin,  Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Aga Zaryan, Anna Maria Jopek. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album – muzyka jazzowa.
Łukasz Żyta – perkusja
Absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej  w Katowicach. Jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych. Laureat wyróżnień i nagród zespołowych oraz indywidualnych. Z zespołem Joint Venture otrzymał I nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1995,  nagrodę na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrodę dla najbardziej obiecującej grupy na Europe’ Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest też laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Ma na koncie współpracę z takimi muzykami jak: Bobby Watson, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, David Murray, Tomasz Szukalski, Grażyna  Auguścik.

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk

oraz ze środków Miasta Poznania

 

Poznan Know How

 

Patronat medialny

Jazz Forum logo        radiojazz_logo_kolor-czarne-tlo         jazzpress_logo_NEW

 

FabrykaZespolow_poziome_czarne_podglad      IKS czerwony kwadrat      napis_kultura_krotki.cdr     AFERA_logo nowe_POLITECHNIKA
 

Przyjaciele:

morski     logo     Rysunek1     logo drukarnia