Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl!
Kroke i Urna: Ser
23.09.2019, godz. 20:00
Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków.
Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.
Po 25 latach występowania, zespół zdążył wydać ponad dziesięć albumów! Na przestrzeni lat, oprócz autorskich projektów, Kroke współpracowali również z Peterem Gabrielem, Nigelem Kennedy, Stevenem Spielbergiem, Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem oraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Teraz zespół powraca z najnowszym projektem, nagranym z mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi. Album „Ser” (ang. awekening) jest zbiorem aranżacji, napisanych wspólnie przez artystów.