Album „Another Raindrop” Kuby Więcka, jest pierwszym debiutem w serii Polish Jazz od 28 lat. Młody, ogarnięty pasją, emanujący siłą swojej osobowości a jednocześnie ujmująco skromny Kuba Więcek, doskonale wpisuje się w kultową serię Polish Jazz, otwierając jej nowy etap.
NOWI MISTRZOWIE:
KUBA WIĘCEK TRIO
23.09.2017
18.00 – bepłatne warsztaty dla młodych muzyków (zgłoszenia: klub@old.bluenote.poznan.pl)
20.00 – koncert (uczestnicy warsztatów – wstęp wolny
po koncercie – jam session
22-letni saksofonista daje się poznać jako artysta niepokorny, imponujący własną, nad wyraz jasno wykładaną, dojrzałą wizją swojej muzyki – zaskakująco pięknej. Swoje inspiracje czerpie z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie.
Kuba Więcek – urodził się 29 października 1994 roku w Rybniku, saksofonista i kompozytor. Student prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów. Pobierał lekcje u takich mistrzów jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney. Koncertował w niemalże całej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Współpracował z Mikiem Sternem, Ralphem Alessim, Giladem Hekselmanem oraz wieloma innymi. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę̨ w klasie wiolonczeli, którą cztery lata później porzucił dla saksofonu. Zgłębiając tajniki muzyki klasycznej wykształcił warsztatową biegłość kształtując jednocześnie muzyczną wrażliwość.
Przygodę z muzyką jazzową rozpoczął w wieku 17 lat od warsztatów w Puławach i Chodzieży, gdzie miał okazję nawiązać kontakt z młodymi muzykami studiującymi w Danii, co zainspirowało go do kontynuowania nauki za granicą. Po ukończeniu liceum wyjechał na studia do Amsterdamu, gdzie na tamtejszej uczelni mógł szlifować swój warsztat i pogłębiać znajomość problematyki gatunku. Poszukując artystycznej możliwości wyrażania siebie podjął pierwszą podróż̇ do Nowego Jorku, a swe obowiązki studenta przeniósł do Kopenhagi.
Teraz swój czas dzieli pomiędzy te dwa miasta a Warszawę, w której mieszka od roku, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym stolicy. Jest uważnym obserwatorem poszukującym inspiracji w otaczającym go wielobarwnym świecie. Czerpie doświadczenia z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie, dlatego w jego prywatnym zbiorze muzycznym nagrania Johna Coltrane’a, Charlie’ego Parkera leżą obok płyt takich artystów jak Steve Reich, Brian Eno, Tom Waits, Bon Iver, Flying Lotus czy Kanye West.
Cykl Nowi Mistrzowie jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania.