W kolejnym spotkaniu z serii Nowi Mistrzowie będzie można spotkać się z zespołem Skicki-Skiuk. To czwórka przyjaciół, którzy tym co robią, jak robią i nawet jak wyglądają, wychodzą poza schemat jazzowego stereotypu. To jazzowe pingwiny z Madagaskaru!
29.09.2019, niedziela, godz. 20:00
Skicki-Skiuk
Wśród gości cyklu pojawią się zespoły i wykonawcy, którzy zdążyli już pokazać się ze swoim talentem publiczności oraz krytykom. Każde spotkanie składa się z trzech elementów:
– o godzinie 18.00 bezpłatne warsztaty dla młodych muzyków (po wcześniejszym zgłoszeniu na maila klub@old.bluenote.poznan.pl)
– o godzinie 20.00 koncert z zagwarantowanym bezpłatnym wstępem dla uczestników warsztatów
– po koncercie wspólne muzykowanie członków występującego wcześniej zespołu i uczestników warsztatów oraz wszystkich chętnych muzyków. W jego ramach uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić w praktyce umiejętności wyniesione z warsztatów, ale także w czasie gry skonfrontować swoje umiejętności z najlepszymi. Udział w jam session jest bezpłatny.
Skicki-Skiuk to zespół, nie projekt. Jego nazwa pochodzi od końcówek nazwisk: Darek RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja), Roman ChraniUK (kontrabas), choć każdy z członków zespołu potrafi rozszyfrować tę nazwę na 23 różne sposoby.
Od momentu powstania, święcą triumfy na festiwalach i konkursach muzycznych w całej Polsce. Swój styl określają jako „jazzowy kociołek Panoramixa”, a samych siebie jako niezwyciężonych Galów. Używając mniej niestandardowej nomenklatury wyjaśniają, że „lubią jak się dzieje”, a ich twórczość wychodzi poza ramy ściśle określonego gatunku. Gdyby nie jazzowy mur w postaci saksofonisty, byliby najlepszą kapelą rockową w tej części Europy…
Łączą w sobie absolutną wolność, angażują emocjonalnie odbiorcę, udowadniając, że w muzyce improwizowanej nie ma miejsca na podziały i czysto racjonalne podejście do materii. Wszystko to okraszone sporą dawką humoru i luzu scenicznego. Kompozycje Skicki-Skiuk są współczesnym brzmieniem o swingowo-bluesowych korzeniach, romansującym z dźwiękami o młodszym rodowodzie. Ale mimo ekstatycznego charakteru muzyki, którą tworzą, niezwykle ważna jest dla nich jakość tego co prezentują, precyzja wykonawcza i wirtuozeria (jako jeden z najwyższych celów ich dążeń). Zdecydowaną większość repertuaru koncertowego stanowią autorskie kompozycje zespołu. Ich ogromny potencjał został szybko dostrzeżony, m.in. przez Leszka Możdżera, który wziął zespół pod swoje skrzydła podczas nagrywania debiutanckiej płyty zatytułowanej „Chrarumimia”.
Cykl Nowi Mistrzowie odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania
.
.
.
oraz środków Narodowego Centrum Kultury.
.
.
.
.