Dla muzyków jest autorytetem. Słuchacze i krytycy określają go mianem „wizjonera jazzu”. Twórca, nauczyciel, mistrz klawiatury – Leszek Kułakowski!
Jazz Top w Blue Note:
LESZEK KUŁAKOWSKI ENSEMBLE
11.03.2017, godz. 20.00
Urodzony w 1955 roku w Słupsku kompozytor rozpoczynał swoją edukację na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie studiował grę na skrzypcach. Zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął działalność artystyczną, na początku której współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka jako aktor, muzyk i kompozytor. W późniejszych latach związany był z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu.
W 2000 roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest założycielem Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jest także pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival, których pierwsze edycje odbyły się w 1996 roku. Ideą konkursu jest promowanie jazzu jako uniwersalnego języka sztuki na arenie międzynarodowej.
W 2001 roku artysta został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000 w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 – Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
Jego jazzowy debiut okazał się wielkim sukcesem – wraz z założonym przez siebie zespołem Antiquintet w roku 1981 wystartował na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, zdobywając pierwszą nagrodę po zaledwie dwóch latach działalności grupy. Pierwsza z jego płyt zatytułowana „Black&Blue” również cieszyła się znacznym powodzeniem, dzięki czemu muzyk miał możliwość realizacji kolejnych autorskich projektów. Jednym z nich była Eurofonia uznana przez czytelników „Jazz Forum” za Album Roku 2000. Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: „Missa Miseri Cordis”, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą; „Sketches for jazz trio & symphony orchestra”, „Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps” oraz „Walczyk Dekadencki” na trio jazzowe i orkiestrę.
W swojej muzycznej karierze współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego i amerykańskiego jazzu, między innymi z Eddie Hendersonem, Edem Schullerem, Stevem Grooverem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Żądło, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Czerwińskim i Przemysławem Dyjakowskim. Koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.