BNPC – edycja 2014

 

Global Schwung Quintet

10671484_873367982675563_8747216432218275477_nZespół powstał w połowie 2014 roku z inicjatywy gitarzysty Dawida Kostki. Współtworzą go muzycy, którzy od kilku lat regularnie pojawiają się na konkursach jazzowych, min. RCK Pro Jazz Festiwal 2012, 2013, 2014, Jazz Juniors 2013 czy też Jazz nad Odrą 2014. Poszczególni członkowie zespołu wielokrotnie wcześniej współpracowali przy innych projektach i inicjatywach koncertowych, tym razem muzyków połączył wspólny cel stworzenia muzyki, która będzie się odnosiła zarówno do tradycji muzyki jazzowej jak i współczesnych nurtów muzyki instrumentalnej. Dało to świeżą mieszankę muzyczną, której głównym źródłem inspiracji pozostaje jazz, ale słychać również wpływ innych stylistyk jak min. elementów muzyki popowej czy też muzyki elektronicznej. Zespół inspiruje się zarówno wykonawcami starszej daty jak John Coltrane czy Miles Davis, jak również współczesnymi wykonawcami jak Kurt Rosenwinkel, Aaron Parks czy też zespół Snarky Puppy.

Dawid Kostka – gitara, Seweryn Graniasty – saksofony, Adam Bieranowski – instrumenty klawiszowe, Damian Kostka – kontrabas, Maciej Burzyński – perkusja

 

Mateusz Sobiechowski

Mateusz SobiechowskiPianista i kompozytor. Naukę gry rozpoczął w wieku 10 lat. W 2012 roku ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Toruniu i w październiku tego roku podjął naukę na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie dr. Piotra Wyleżoła. Obecnie studiuje na trzecim roku Conservatorium von Amsterdam, w ramach programu Erasmus.

Do dotychczasowych osiągnięć Mateusza należą: I miejsce na 4. Azoty International Jazz Contess w Tarnowie, w najmłodszej grupie, kategorii solowej (2011), udziałw konkursie International Jazz Platform w Łodzi (2013), I miejsce na 6. Grupa Azoty Jazz Contest w Tarnowie,  w grupie open, kategorii solowej (2013), koncerty na festiwalach jazzowych VI Letnia Akademia Jazzu w Łodzi (2013), Starzy i młodzi, czyli Jazz w Krakowie (2014), stypendium artystyczne marszałka województwa kujawsko-pomorskiego (2014).

 

Marta Kostur

1462783_756258154389693_1527731159_oPochodzi z Kruszwicy. Studiuje wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zdobyła 2. miejsce w Festiwalu Łaźnia w Radomiu 2014; laureatka Elbląskich Nocy 2014.

 

 

 

 

Nadeżda Alisa Koszkina

10262086_310852579073833_2428372331287594261_nUrodziła się w Rosji. Jej rodzice również byli muzykami. Do Polski przybyła w zeszłym roku, by studiować, żyć i rozwijać się w sferze profesjonalnej. Występowała na scenie od 15 roku życia. Swoją przygodę ze śpiewem zaczęła w małym miasteczku Sarapul, u podnóży gór Ural w klubie. Później występowała w ramach swojej szkoły, następnie na miastowych, a potem regionalnych festiwalach. Następnie przeprowadziła się do większego miasta – Perm, by studiować dziennikarstwo, jednocześnie występując w restauracjach, klubach i kawiarniach. Została uhonorowana licznymi dyplomami z festiwali, zajęła również 3 miejsce na ogólnorosyjskim festiwalu muzycznym „For Russia and Freedom” w 2011 roku. Obecnie uczy się w szkole wokalno-aktorskiej w Krakowie. Zamierza całkowicie oddać się muzyce.

Sabina Myrczek

DSC_9468Swoją muzyczną edukację rozpoczęła w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie przez 12 lat uczyła się gry na skrzypcach i fortepianie. Po ukończeniu szkoły zmieniła nieco swój muzyczny kierunek i podjęła naukę śpiewu w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, gdzie szybko odkryła w sobie talent i potrzebę komponowania. Stąd, obecnie jest studentką kompozycji i aranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowiczach, gdzie łączy obie swoje pasje – śpiew i kompozycje.

Piotr Scholz

20140806-13Urodzony w Poznaniu, student drugiego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie gitary jazzowej oraz studentem pierwszego roku studió1) magisterskich w kalsie kompozycji z aranżacją. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich oraz warsztatach prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Atilla Muehl, Peter Weniger, Dominique Di Pazza, Michael Sagmester. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, między innymi: Grand Prix – Niemen Non Stop (2012), I miejsce – za kompozycję „Śródka” w kategorii JazzDiscovered by the Good Time Radio (2013), II miejsce – RCK Pro Jazz (2014).

W grudniu 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne.

Obecnie pracuje nad autorską muzyką na gitarę solo z towarzyszeniem big bandu o poszerzonym instrumentarium. Projekt ten niedługo zacznie działać pod nazwą Piotr Scholz Collectiv.

 

 

Skowroński / Tuźnik / Mucha / Zagórski

Nowy kwartet powstały ze współpracy profesjonalnych muzyków, aktywnych w środowiskach wielu krajów Europy, z doświadczeniem koncertowym i studyjnym z wieloma wybitnymi postaciami sceny jazzowej. Grupa wykonuje własne kompozycje silnie zakorzenione w stylistyce jazzu modalnego, inspirowane także polskim folklorem.

skowronKuba Skowroński

Studiował saksofon na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Jest laureatem nagród na festiwalach Jazz nad Odrą 2011, Novum Jazz Festiwal 2010, Enter Music Festiwal 2012  (występ w Enter Music Sextet z L. Możdżerem) oraz European Jazz Contest 2012 w Rzymie (z International Jazzpocalypse).

Artur Tuźnik

Młody polski pianista i kompozytor zadebiutował na międzynarodowej scenie jazzowej albumem ”Licak/Tuznik Quintet feat. Anders Mogensen”, wydanym w 2011 dla duńskiej wytwórni BlackOut. Płyta została doskonale przyjęta przez krytykę jako doskonała płyta i ”must listen”, a sam Artur został określony jako’ ‚niezwykle utalentowany improwizator”. Klasycznie wykształcony w Polsce, ukończył akademię muzyczną RMC w Kopehadze w Danii. Obecnie student jej elitarnych studiów podyplomowych’ ‚solist-class”.

Artur był nagradzany jako najlepszy muzyk na międzynarodowych konkursach w Burghausen (Niemcy), Getxo (Hiszpania) czy Jazzowej w Katowicach. Z zespołami pod swoim nazwiskiem jest też laureatem Grand

Artur Tuznik foto 1Prix na konkursach Jazz Hoeilaart (Belgia), Jazz Nad Odrą czy Bielska Zadymka Jazzowa.

W ciągu ostatnich lat Artur Tuźnik koncertował w Europie ze swoimi projektami (HAT, Quintet, Tuźnik/Kądziela Quartet i Outbreak Quartet). Z ostatnią grupą wydał album  ”Last Call” dla wytwórni Radia Katowice. Obecnie jest w trakcie wydawania debiutanckiej płyty tria z Maxem Muchą i  łotewskim perkusistą Ivars’em Arutyunyans’em. W różnych projektach, Arturgrałz muzykami takiej klasy jak: Jeremy Pelt, Tomas Franck, Alex Riel, Jesper Lundgaard, Lee Pearson II, Kris Funn, Richard Anderson, Andreas

max muchaLang, Anders Mogensen, Claus Waidtlov, Per-Oscar-Nillson, Johnny Aman i wielu innych. Styl jego gry jest silnie inspirowany skandynawskim free jazzem oraz folklorem polskim i skandynawskim. Wirtuozeria i impresjonistyczne podejście do harmonii

połączone jest z silnym timingiem zakorzenionym w modalnej stylistyce jazzowej Coltrane’a.

Max Mucha

Urodzony w Częstochowie, absolwent tamtejszej  szkoły muzycznej, ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej  w Katowicach na wydziale jazzu po czym studiował  z legendą  kontrabasu Greg’iem Cohen’em na Jazz Institute Berlin.  Max jest laureatem konkursów takich jak JazzJuniors,  Tarnów Jazz Contest, Getxo (Hiszpania) oraz Jazz Hoeilaart (Belgia), gdzie został także wyróżniony nagrodą dla najlepszego basisty konkursu. Max Mucha jest jednym z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej, doskonale odnajdującym się w wielu często dalekich od siebie stylistykach. Jego rozpoznawalny sound, energia i charyzma przyczyniły się do współpracy z artystami takimi jak  Gary Thomas, Nelson Veras, Dominik Wania, David Doruzka,

Zagorski na blue noteJanusz Muniak, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski czy Grażyna Auguścik.

Adam Zagórski

Urodzony w Poznaniu, ukończył liceum muzyczne w klasie perkusji jazzowej. W 2009 roku został przyjęty do Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2011 roku dostał się w ramach stypendium do prestiżowego Syddansk Musikkonservatorium w Odense (Dania), gdzie ukończył

studia magisterskie z wyróżnieniem. Studiował również w Prins Claus Conservatoire w Groningen w Holandii. Uczył się u wybitnych muzyków takich, jak: Zbigniew Wrombel, Krzysztof Przybyłowicz, Piotr Kałużny, Andrzej Zubek, Adam Wendt, Andrzej Olejniczak, Anders Mogensen, Erik Orum, Bill Stewart, Bob Gulotti, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke Steve Altenberg, Joost Van Saik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks, JD Walter, Alex Sipiagin, Joel Frahm.

Koncertował w wielu krajach takich, jak: Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Islandia, Francja, Belgia, Holandia, Turcja czy USA.

Kuba Skowroński – saksofon, Artur Tuźnik – fortepian, Max Mucha – kontrabas, Adam Zagórski – perkusja

 

Kuba Marciniak Trio

KubaPolsko-włoska formacja składająca się z trzech studentów Jazz Institut Berlin. Liderem grupy oraz autorem wszystkich kompozycji jest pochodzący z Poznania saksofonista, laureat wielu konkursów, zdobywca tytułu „Nowej Nadziei Jazzu” na konkursie w Łomży w 2013 roku. Towarzyszą mu kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Ugo Alunni.

 

 

 

 

 

 

 

Kajetan Borowski Trio

kbtrioTwórczość zespołu utrzymana jest w konwencji europejskiego jazzu. W muzyce prezentowanej przez trio słychać inspiracje europejskimi kompozytorami a także gigantami amerykańskiego jazzu. Wirtuozeria, błyskotliwe improwizacje, wysoki kunszt wykonawczy i oryginalne kompozycje lidera tworzą wyjątkowy nastrój, a koncerty są bardzo przychylnie odbierane przez publiczność

Kajetan Borowski – pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 2012 roku nauczyciel fortepianu i akompaniator w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca m.in. nagrody specjalnej „Osobowość Regionu” na 5. Tarnów Jazz Contest, II Nagrody i Nagrody Publiczności na II Ogólnopolskim Festiwalu Improwizacji i Interpretacji Jazzowej Jazz Na Wsi Chodów 2013, wyróżnienia z zespołem Loyeoye International Tarnów Jazz Contest 2013, II miejsca z zespołem Mango Collective na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki AL. LEGRO Tribute to Szpilman Sosnowiec 2013. Stypendysta stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2013/14 dla najlepszych studentów.

Jakub Dworak – kontrabasista, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Tarnowie w klasie Krzysztofa Krawczyka, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Adama Kowalewskiego. Miał przyjemność występowania na jednej scenie ze znakomitymi muzykami takimi jak: Arek Skolik, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wyleżoł, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Lora Szafran. Zdobywca wielu nagród na konkursach polskich i międzynarodowych m.in. Nagroda indywidualna na Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra 2013, I nagroda z zespołem NSI na 39. festiwalu Klucz do kariery – Gorzów Wielkopolski 2013, I nagroda z zespołem Bartosz Dworak Quartet na 37. festiwalu Jazz Juniors Kraków 2013, I nagroda z zespołem Bartosz Dworak Quartet na Lotos Jazz Festival – Bielsko-Biała 2014, Nagroda indywidualna na 50. Festiwalu Jazz nad Odrą – Wrocław 2014.

Grzegorz Masłowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Jarek Bothur Quartet, Inner Spaces (PL/CZ), Coherence Quartet, Mika/Pałka Quartet, Pernal/Szkil Quintet, Jan Malecha Quartet oraz wieloma innymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów polskich i międzynarodowych (Grand Prix m.in. na Getxo Jazz Festival, Tarnów International Jazz Contest, Jazz Juniors oraz dwukrotnie nagroda specjalna na Bielskiej Zadymce Jazzowej) oraz nagrody indywidualne (3. miejsce w konkursie na indywidualność jazzową podczas festiwalu Jazz nad Odrą 2013 oraz nagroda indywidualna na Krokus Jazz Festival 2010). Ma na swoim koncie kilka wydanych płyt z różnymi zespołami (m.in. album Inner Spaces feat. David Doruzka „Light Year”, który otrzymał czeską nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album jazzowy 2012 roku.

Kajetan Borowski – fortepian, Jakub Dworak – kontrabas, Grzegorz Masłowski – perkusja

 

Kamil Piotrowicz Quintet

588C3200powstał na początku 2014 roku i mimo krótkiego okresu działalności ma na swoim koncie ogólnopolskie sukcesy – I miejsce na XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Muzyków Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W skład zespołu wchodzą muzycy młodego pokolenia, związani z trójmiejską sceną jazzową.

Kamil Piotrowicz – fortepian/kompozycje, Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Sławomir Koryzno – perkusja, Michał Bąk – kontrabas

 

 

Szymon Łukowski

szymon5saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer, bandleader urodzony w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego i saksofonu w klasie M. Sikały. Swobodnie porusza się w rozmaitych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez muzykę fusion, latin i eksperymentalną, najwięcej uwagi poświęcając współczesnej muzyce jazzowej w różnych odsłonach. Aktualnie bierze czynny udział w następujących zespołach: Szymon Łukowski Quintet, Daniel Nosewicz Quintet, Michał Gozdek Quintet oraz Jan Konop Big Band.

 Jakub Więcek

jakubwiecek– saksofonista, kompozytor. Obecnie student pretiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Zaczął grę na saksofonie w wieku 11 lat. W jego grze słychać wpływy jazzu, folku oraz muzyki klasycznej. Pobierał lekcje u takich mistrzów jak: Lee Konitz, David Binney, Chris Speed, Dick Oatts, Peter Evans, Jim Black oraz wielu innych. Koncertował w Danii, Holandii, Niemczech, Belgii, Anglii, Polsce oraz w Nowym Jorku. Współpracował z takimi artystami jak Mike Stern, Rafał Sarnecki czy Sebastian Zawadzki.

 

 

 

 

 

Oleksandr Kolosi

IMG_2100saksofonista, urodzony i wychowany w Doniecku na Ukrainie, obecnie student trzeciego roku poznańskiej Akademii Muzycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Maciaszczyk

10379137_10152231843775617_1418265861_nAbsolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na kierunku wokalistyki jazzowej; uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczka wielu konkursów, festiwali: od półfinałów na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2011, 2012, 2013), przez 4. Azoty Tarnów Jazz Contest (jako jedyna kobieta w swojej kategorii), Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Czestochowie, gdzie zdobyła 4. miejsce w finale (2012) oraz wyróżnienie honorowe (2013), po HOT JAZZ SPRING – Swingujący Kruk 2013, uzyskując 3. miejsce w finale.

W tym roku miała przyjemność wystąpić na Ladies Jazz Festiwalu  w Gdyni, jako Agnieszka Maciaszczyk Quintet.

 

 

 

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk

oraz ze środków Miasta Poznania

 

Poznan Know How

 

Patronat medialny

Jazz Forum logo        radiojazz_logo_kolor-czarne-tlo         jazzpress_logo_NEW

 

FabrykaZespolow_poziome_czarne_podglad      IKS czerwony kwadrat      napis_kultura_krotki.cdr     AFERA_logo nowe_POLITECHNIKA

 

Przyjaciele:

morski     logo     Rysunek1     logo drukarnia