BNPC – edycja 2020

Kategoria solista-instrumentalista:


Amalia Obrębowska – improwizująca skrzypaczka, kompozytorka, aranżerka. Liderka zespołu Amalia Obrębowska Quartet oraz muzyk w Grzech Piotrowski World Orchestra / Alchemik Orchestra. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2017 roku studentka wydziału Jazz i World Music Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Mateusza Smoczyńskiego. Laureatka nagrody publiczności oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta 2018.


Przemysław Chmiel – absolwent ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu Łukasza Poprawskiego. Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Marcina Kaletki. Zdobywca II Miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2019 roku. Laureat Pierwszej Nagrody w kategorii Solo na Tarnów Jazz Contest 2018. Jako członek zespołu Natalii Kordiak zdobył II miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017. W 2019 roku ukazały się dwa albumy z udziałem Przemysława Chmiela. Pierwszy z nich to „Bajka” formacji Natalia Kordiak Quintet. Premiera albumu – wydanego w słowackiej wytwórni Hevhetia – odbyła się w czeskiej Pradze, w ramach festiwalu Voicingers on Tour. Album został nominowany do nagrody Fryderyka, w kategorii „fonograficzny debiut roku – jazz”. Drugą z płyt jest „Słowo na T.” zespołu Sabina Meck Sextet. Debiutancka płyta zespołu Przemysław Chmiel Quartet, zatytułowana „Witchcraft” ukazał się 30. września 2020 roku nakładem FSRecords – oficyny wydawniczej Fundacji Słuchaj!.

Kategoria solista-wokalista


Zuzanna Babiak – studentka drugiego stopnia studiów na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na kierunku wokalistyki jazzowej. Punktem przełomowym w edukacji był wyjazd na program Erasmus do Conservatorio G. B. Martini w Bolonii, gdzie uczyła się technik wokalnych u Diany Torto. Doświadczenie zdobywała na różnych warsztatach, takich jak: Cho-jazz, Hanza Jazz Festiwal. Współpraca z różnymi muzykami nauczyła ją kreowania wspólnego brzmienia w zespole i traktowania głosu jako instrumentu. Najważniejsze w muzyce jest dla niej przekazywanie linii melodycznej i teksty, tak żeby każdy ze słuchaczy znalazł dla siebie ciepły kąt.


Julia Biłek – swoją muzyczną drogę rozpoczęła pod kierunkiem wokalistki zespołu Formacji Nieżywych Schabuff – Edyty Rusak. To ona zauważyła jej niespotykaną piaskową barwę głosu, którą wykorzystuje w interpretacjach jazzowych utworów. Julia nie uczy się w szkole muzycznej, ale wciąż doskonali swoje umiejętności pod okiem wielu instruktorów i nauczycieli wokalnych, takich jak: Gabriela Kapczuk oraz Maria Feduniewicz z Akademii Jazzu w Katowicach. Przez rok uczęszczała do Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni, pobierając nauki od Grażyny Łobaszewskiej. W 2019 roku otrzymała nagrodę Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego oraz dwie nagrody specjalne na XIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Również zdobyła I miejsce na Junior Młyn Jazz Festiwal organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Wadowicach.


Marcin Wincenciak – pierwsze muzyczne kroki stawiał w rodzinnej Łomży. Był członkiem Studia Piosenki Pop Art, które działało w Miejskim Domu Kultury w Łomży. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, na kierunku wokalistyki jazzowej. Do tworzenia muzyki najbardziej inspirują go zdarzenia z własnego życia, a jego wyobraźnie najbardziej pobudza natura i cisza. Jest członkiem muzycznego projektu Vincent.


Natalia Capelik-Muianga – studentka III roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2020 roku zdobyła Grand Prix Ladies Jazz Festival. Jest finalistką 8. edycji programu „Mam Talent” oraz ćwierćfinalistką 9. edycji „The Voice of Poland”. Aktualnie razem z członkami zespołu pracuje nad pierwszą płytą.

Kategoria zespół instrumentalny


Brasil Slums – wrocławski kwartet jazz-rockowy, założony przez gitarzystę Szymona Witczyńskiego na początku 2019 roku. Zespół wykonuje kompozycje lidera, czerpiąc inspiracje z rozmaitych gatunków i stylów muzycznych, takich jak jazz-fusion, rock progresywny czy muzyka dawna i klasyczna. Jego członkowie współpracowali m.in. z takimi artystami, jak: Patrycjusz Gruszecki, Zbigniew Lewandowski, Marcin Masecki, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Krystyna Prońko, Jojo Mayer & Nerve, Michał Martyniuk. Muzycy występowali na takich festiwalach muzycznych i konkursach, jak: Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Poznań Competition, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa. 25 września 2020 miała miejsce premiera debiutanckiego EP zespołu w serwisach streamingowych.

Szymon Witczyński – gitara, Adam Bławicki – saksofon, Ambroży Ranz – gitara basowa, Adam Wajdzik – perkusja


Filip Chojnacki Trio – to troje młodych muzyków, których zamiłowanie do szeroko pojętej muzyki jazzowej spowodowało, że pośród licznych innych projektów, postanowili wspólnie muzykować i stworzyć jedną z najbardziej klasycznych formacji – trio. Członkowie zespołu nie próbują dokładnie określić stylistyki w jakiej się poruszają: inspiracją jest zarówno nowoczesny jazz, fusion, jak i muzyka klasyczna, filmowa czy folklorystyczna. Doświadczenie, wrażliwość i kreatywność zarówno autora kompozycji jak i wszystkich członków zespołu pozwoliły stworzyć przestrzeń, w której muzycy nie boją się eksperymentować – znajdzie się tu miejsce na niebanalną harmonię, zabawy rytmiczne, chwytliwe melodie, a także liczne improwizacje i interakcje.

Filip Chojnacki – fortepian, Nikodem Kluczyński – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja


Filip Żółtowski Quartet – młody zespół założony w sierpniu 2020 roku, w skład którego wchodzą studenci oraz absolwenci akademii muzycznej w Gdańsku. Indywidualnie każdy z muzyków jest mocno związany z trójmiejską sceną muzyczną. Ze względu na skład oraz kompozycje, zespół w swojej muzyce łączy tradycje muzyki jazzowej z nowoczesnymi, elektronicznymi brzmieniami oraz śpiewnymi tematami czerpiącymi z polskiego folkloru. Muzyki zespołu nie da się jednoznacznie scharakteryzować gatunkowo. Jest to fuzja muzyki jazzowej często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi
producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. flume, medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yancey’a (J.Dilla).

Filip Żółtowski – trąbka, Szymon Zawodny – saksofon altowy, Wojciech Wojda – fortepian, syntezator, moog, Mikołaj Stańko – perkusja


Krzysztof Baranowski Trio – zespół powstał w 2018 roku z inicjatywy multiinstrumentalisty i kompozytora Krzysztofa Baranowskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie gitary jazzowej oraz Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu. Członkowie formacji łączą jazzową tradycję i nowoczesne brzmienie w formule fortepianowego trio. Świeże, harmonijne kompozycje lidera, sceniczna kreatywność i emocjonalny język muzycznej wypowiedzi wyróżniają trio na tle innych polskich zespołów jazzowych. Utwory wykonywane przez K.B. Trio to głównie kompozycje pomysłodawcy zespołu, które łączą w sobie różnorodne inspiracje, od jazzu tradycyjnego, przez muzykę klasyczną, jazz skandynawski, po muzykę filmową i world music.

Krzysztof Baranowski – kontrabas, Mateusz Kaszuba – fortepian, Shachar Elnatan – perkusja


Nikodem Kluczyński Mysterious Group – zespół został założony w 2019 roku na bazie poprzedniej formacji lidera, która funkcjonowała jako kwintet. Dodanie fortepianu do tego bardzo pomysłowego i energetycznego kolektywu muzyków sprawiło, że Nikodem Kluczyński mógł jeszcze bardziej poddać się swym kompozytorskim fantazjom. Zespół w swej oryginalnej stylistyce czerpie z wielu nurtów muzyki tworząc prawdziwy artystyczny konglomerat, w którym wybrzmiewają zarówno tony muzyki jazzowej, współczesnej, czy nawet rockowej. Zespół został wyróżniony na Blue Note Poznań Competition w 2019 roku, zdobył główną nagrodę na IV EFAM w Warszawie, a jego członkowie zostali indywidualnie nagrodzeni na Rck Pro Jazz 2019.

Nikodem Kluczyński – kontrabas, Wojciech Braszak – saksofon, Tomasz Rassek – saksofon, Michał Rab – gitara, Antonina Kocińska – fortepian, Kajetan Pilarski – perkusja


Three Dots – zespół powstał w maju 2020 roku. Muzycy poznali się podczas Open Jazz Jam Session w łódzkim lokalu Pop’n’Art. Po krótkim czasie dostrzegli, że wszystkich trzech charakteryzuje podobne podejście do sztuki, dlatego podjęli decyzję o założeniu wspólnego projektu muzycznego. Zespół wykonuje autorskie kompozycje. Najważniejszym celem tria jest osiągnięcie unikalnego i spójnego brzmienia, które dobrze oddawałoby ich wspólną, artystyczną wrażliwość. Zespół stara się tworzyć interesujące faktury inspirowane takimi zespołami, jak: Radiohead, Alasnoaxis, Jim Black Trio czy Julian Lage Trio. Dla muzyków niezwykle ważny jest element improwizacji, za pomocą której starają się każde wykonanie uczynić innym od poprzedniego.

Jakub Jung – gitara, Michał Rutkowski – kontrabas, Artur Małecki – perkusja


Tokłowicz with Strings – Dawid Tokłowicz wraz z żoną Wiktorią, wpadli na pomysł połączenia klasycznego brzemienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu. Klasyka miesza się tu z improwizacją. Zespół w swoim repertuarze wykonuje utwory polskich twórców, jak i autorskie kompozycje. Wszystko to jest podane w oryginalnych, nowoczesnych aranżacjach. Tokłowicz with Strings swój premierowy koncert na żywo wykonał podczas 30. Edycji Malta Festival.

Dawid Tokłowicz – saksofon, Wiktoria Tokłowicz – skrzypce, Julia Gadzina – skrzypce, Natalia Chrostek – altówka, Marcelina Murawska – wiolonczela


Ziółek Kwartet – zespół powstał z inicjatywy pianisty i kompozytora Grzegorza Ziółka. Zaprosił on do współpracy przedstawicieli młodego pokolenia muzyków z różnych regionów Polski. W 2020 roku zespół zdobył Grand Prix na Jazz Juniors. Każdy z artystów ma na koncie również liczne osiągnięcia zarówno indywidualne, jak i grupowe oraz występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, takich jak: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą, Copenhagen Jazz Days, Umbria Jazz.

Grzegorz Ziółek – fortepian, Marcin Elszkowski – trąbka, Piotr Narajowski – kontrabas, Miłosz Berdzik – perkusja

Blue Note Poznań Competition odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Poznania

Poznan bez Know How

 

 

 

 

 

oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego copy