Dzień Judaizmu to idealna szansa na poznanie kultury żydowskiej, która nie przestaje zachwycać swoim bogactwem.
Dzień Judaizmu został ustanowiony w Kościele katolickim przez Episkopat Polski w 1997 roku. Służy on do refleksji nad więzami, które od tysiącleci łączą Żydów i katolików. Obchody z 1998 roku odbyły się pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. W ostatnim roku główne uroczystości przeniesiono wyjątkowo na 15 stycznia. Na ich miejsce wybrano Oświęcim i Bielsko-Białą. Hasłem natomiast był fragment Psalmu 32: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi”.
Celem Dnia Judaizmu jest pomoc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i pogłębianiu świadomości, że religia żydowska wciąż powinna być dla wyznawców Chrystusa „czymś wewnętrznym” jak nauczał Jan Paweł II. Papież mówił też, iż „dialog to nie tylko wymiana myśli, ale zawsze w jakiś sposób wymiana darów”. Okazji dla tej wymiany nie zabraknie również w innych miastach Polski, w tym w diecezji poznańskiej. Wśród koncertów – także ten, specjalny w Blue Note: Piotr Wojtasik – Jewish Inspirations.
Specjalnie przygotowany materiał – oryginale kompozycje i zaaranżowaną muzykę żydowską wykonają artyści, pod przewodnictwem kompozytora – Piotra Wojtasik (trąbka): Magdalena Zawartko (śpiew), Julia Ziembińska – harfa, Gerard Lebik – saksofon, Michał Tokaj – fortepian, Joris Teepe – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja